Атомна енергетика: як вона працює та які її переваги
Говорячи про атомну енергетику, не можна не згадати про дві великі пов'язані з нею катастрофи - аварії на атомних станціях ЧАЕС і Фукусіма. Тому навіть у сучасних людей ця енергія викликає певні страхи. Крім того, не можна забувати про негативний вплив на екологічну ситуацію. Чи справді все так погано, та які перспективи атомної енергетики в Україні - про це далі.
Що собою являє атомна енергетика?
Атомна енергетика - це промислова галузь, яка застосовує ядерну енергію для виробництва електро- і теплової енергії.
Ключовий об'єкт цього виду промисловості - атомні електростанції, які створюють контрольовані реакції у своїх ядерних реакторах. В основі лежить застосування ядерного палива, а також сукупність промислових процесів, які складаються в ядерний цикл.
Зазвичай для отримання цього виду енергії необхідна ланцюгова реакція, що включає розщеплення ядер урану або плутонію. Реакція починається після їхнього контакту з нейтроном, при цьому утворюються абсолютно нові нейтрони та продукти поділу. Обидві ці похідні мають підвищене значення кінетичної енергії. За підсумком зіткнень продуктів поділу з іншими атомами матеріалів активних частинок реактора, вся енергія дуже швидко перетворюється на тепло.
Реактори на станціях працюють тільки певну кількість часу, визначену законодавчими та проєктними нормами. По завершенню терміну служби, реактори мають бути виведені з експлуатації. Демонтаж супроводжується відключенням і утилізацією всіх структурних деталей агрегату. Досвід роботи з найпершими в Україні АЕС показав надійність подібної технології для промислового електроенергетичного виробництва.
Якими перевагами володіє атомна енергетика?
Попри досвід минулого, не можна не визнати, що серед переваг атомної енергетики є такі:
- Слабкий вуглецевий слід. Ядерна енергія здатна пригальмувати зміни клімату шляхом зниження викидів вуглецю. АЕС не викидають в атмосферу вуглекислий газ.
- Стійкість. АЕС мають тривалий термін служби та зазвичай спроєктовані так, щоб попередити збої. Завдяки цьому вдається забезпечити безперебійні потоки електрики.
- Ефективність. Підвищений коефіцієнт перетворення енергії дає можливість виробляти величезну кількість електрики з невеликого обсягу палива, що має велике значення в сучасних реаліях.
Однак замовчувати про недоліки теж не можна. Наприклад, ризик аварійних ситуацій був і залишається завжди, навіть попри те, що зараз він на низькому рівні. Крім того, на станціях утворюються радіоактивні відходи. Якщо вони не утилізуються належним чином, то можуть сильно нашкодити екології.
Про перспективи
Українською компанією "Енергоатом" та американською компанією "Westinghouse Electric" не так давно було підписано меморандум про створення кількох атомних енергоблоків на території України. Потужність кожного з реакторів перевищує 1 ГВт, а загальний обсяг вкладених коштів становить близько $30 млрд. У перспективі, завдяки цьому меморандуму атомна енергетика може отримати потужний поштовх для розвитку в країні. Проєкт не тільки надасть нові робочі місця, а й поліпшить виробничу культуру, дасть розвиток вітчизняному машинобудуванню.
Варто також враховувати, що розвиток галузі атомної енергетики сповільнився у світовому масштабі, адже багато країн втратили спеціалістів у цій галузі, як і налагоджені зв'язки для отримання всього необхідного. Приміром, у Великій Британії створення АЕС - справа надто витратна і в часі, й в фінансах, адже в країні не вистачає компетентних людей.
В Україні подібної проблеми поки що немає. Ось чому за правильного підходу і дотримання умов меморандуму можна буде отримати дивовижні результати. Україна має можливість у майбутньому отримати статус країни, яка забезпечує електроенергією не тільки власне населення, а й інші держави.
Коментарі (0) |