Не будемо зупинятися на співпраці фашистської Німеччини та СРСР загалом, про що я писав у «Роздумах з нагоди 22 червня».
Зупинимося на прибалтійських країнах. У Прибалтиці своїх вояків СС поважають, тому що розуміють, що вони боролись не за Гітлера, а проти Сталіна та його режиму. Підтвердженням цього є, наприклад, встановлення пам’ятника естонцю – ветерану СС, про який ми дізналися завдяки протесту МЗС Росії.
Естонці воювали у складі 20-ї гренадерської дивізії СС (20.Waffen-Grenadier-Division der SS). Зараз щороку на території Естонії організовується зібрання ветеранів 20-ї естонської дивізії СС. Черговий зліт пройшов 28 липня 2007 року біля височини Синімяе, де влітку 1944 року проходили найжорстокіші бої на території Естонії у Другій світовій війні. Ветерани під штандартами частин, у яких вони воювали, вислухали молитву пастора Олександрівської лютеранської церкви міста Нарва Велло Юр’є. Пастор заявив, що естонці, які воювали у гітлерівській армії, «проливали кров за вічні істини».
Серед приблизно 250-300 тих, хто зібрався, були також ветерани СС із Норвегії та Австрії. Захід проходив під посиленою охороною поліції. Міністр оборони Естонії Яак Аавіксоо направив привітання зльоту ветеранів 20-ї естонської дивізії СС: «Держава потребує захисту й зараз. Підтвердженням тому є події в Естонії», – заявив міністр, вказавши на масові безпорядки в кінці квітня, викликані переносом пам’ятника радянським воїнам.
Керівник воєнного відомства порівняв ветеранів дивізії СС із учасниками визвольної війни 1918-1920 років, у ході якої була закріплена незалежність Естонії. «Для учасників другої світової війни, які воювали у складі німецької армії, це була друга визвольна війна за нашу незалежність», – заявив Аавіксоо.
Зупинимося на антирадянському опорі латиського народу. Починаючи з 22 червня 1941 року, латишські загони самооборони стріляли в спину радянським військам, а латишські частини, що існували в Робітничо-Селянській Червоній Армії (РСЧА), організовано переходили на бік німців. Показовим є той факт, що в різних німецьких формуваннях служило близько 150 тисяч латишів, у той час як усе населення Латвії становило трохи більше 2-х мільйонів.
Латиші воювали у 15-й гренадерській дивізії СС (15.Waffen-Grenadier-Division der SS) та у 19-й гренадерській дивізії СС (19.Waffen-Grenadier-Division der SS). Крім того, багато їх служило в німецькій армії – вермахті. З латишів було сформовано дві ескадрильї нічних бомбардувальників. У ескадрильї були школа льотчиків та курси навчання наземного персоналу. Служили латиші й зенітниками, і в піхоті, і в поліційних батальйонах. 15-а латишська дивізія СС закінчила війну на Заході, і майже у повному складі її вояки залишилися жити там, а не в СРСР. 19-а латишська дивізія СС війну закінчила в Латвії, і воювала аж до 8 травня 1945 року. Лише дізнавшись про укладання миру, вояки склали зброю.
Тих латишів, хто потрапив у радянський полон, ділили на три сорти: колишні радянські солдати, котрі воювали на боці німецької армії, ті, хто до 1939-1940 років не були громадянами СРСР, та радянські громадяни (військовослужбовці, колишні військовополонені, остарбайтери тощо), які підпадали під особливу підозру. Латишів, які були мобілізованими, а не добровольцями, через 2-3 роки позбавлення волі радянська влада відпускала.
Під час перевірки та визначення, який строк кому дати, радянські органи розглядали багато чинників: добровільний вступ до армії, наявність офіцерського звання, участь у поліційних формуваннях. Були випадки, що після звільнення з таборів латишів мобілізовували до Радянської армії на 4-5 років для служби у … внутрішніх військах в Естонії.
Важко поранені латиські вояки дивізій СС, які внаслідок поранення втратили понад 30% працездатності, згідно з німецьким законодавством, отримують від Німеччини щомісячну фінансову допомогу. Урядовий комітет Латвії встановив інвалідам І групи – учасникам латиського національного опору (в лавах СС) податкові пільги.
16 березня 1944 року 15-а та 19-а латишські дивізії СС, об’єднанні під єдиним латишським командуванням, вступили у бій із радянськими військами. Тепер щороку 16 березня – у Латвії святкують День легіонера. В цей день сотні святково вбраних ветеранів марширують вулицями Риги. У наші дні багато політичних, громадських і релігійних діячів Латвії беруть участь у заходах ветеранів СС у Лестені. Серед інших – міністр культури І.Рібене та виконавчий секретар міністерства оборони з питань інтеграції у НАТО Р.Граубе. У почесній варті Збройних Сил Латвії прийняті воєнні привітання, які використовувались у латишських дивізіях СС. У Латвії зараз багато легіонерів і чиновників Міністерства оборони Латвії пропонують використовувати бойовий досвід легіонерів при вихованні військовослужбовців сучасної латишської армії.
З числа литовців був сформований 18-й Курземський батальйон. Крім того, литовцями було створено 22 стрілецькі батальйони самооборони (номера з 1-го по 15-й та з 251-го по 257-й), так звані «шутцманшафтбатальйони» або «шума», кожен чисельністю 500-600 осіб. Загальна чисельність військовослужбовців цих формувань досягла 13 тисяч, із них 250 були офіцерами. У районі Каунаса всі литовські поліційні групи Клімайтіса були об’єднані у батальйон «Каунас» у складі семи рот.
Створення національних підрозділів в рамках СС широко розгорнулось і серед тюркських та кавказьких народів, які створювали національні легіони – основи армій майбутніх східних держав. Під ці завдання в Польщі відкривалися навчальні центри, звозилися туди полонені. Тут вони присягали Гітлеру, отримували національні прапори та відправлялись на фронт.
Генштаб вермахту затвердив «Положення про місцеві допоміжні формування на Сході». До літа 1942 року було вже 67 таких батальйонів. Так, у Гітлера «з’явилися рівноправні союзники, які воюють пліч-о-пліч із німецькими солдатами проти більшовизму». Вермахт доручає кавалеристу царському генералу фон Панвіцу зайнятися створенням каральних з’єднань із козаків та калмиків, яких багато потрапили в полон під Ізюмом та на Дону. Значна частина цих людей потрапила у «Ваффен-СС». Так набралось іще 25 тисяч чоловік.
Сподіваючись і на подальше їх прибуття, генштаб створює у Полтавській області другий центр підготовки. Орієнтований на мусульманські країни, він за півроку вишколив більше 30 тисяч найманців. Лише 16-а моторизована дивізія, яка наступала на Астрахань, поповнилась 450-м, 782-м та 811-м туркестанськими батальйонами СС, які вже заслужили характеристику «гідних звання німецьких воїнів». Саме з них почали створювати дивізію СС «Новий Туркестан».
З числа калмиків створили 10 ескадронів, які об’єднали в групу СС «Краніхе» («Журавель»). На початку 1943 року 24 калмицькі ескадрони СС відступили на південь України, де на Азовському морі зійшлись із козаками Павлова та спільно охороняли узбережжя. Пізніше при 4-й танковій армії був сформований Калмицький кавалерійський корпус (ККК) СС. Він складався з 4-х дивізіонів, мав 1000 резервних коней. Не зважаючи на великі втрати, в останні тижні війни німці відновили ККК до п’яти тисяч чоловік і влили його у Югославії в кавалерію РОА Власова. У травні 1945 року англійці передали в Австрії Радянському Союзу 30 тисяч 63 калмика. Такий масовий перехід калмиків до нацистів говорить перш за все про їх ставлення до радянської влади та сталінізму.
Майбутній командувач Повітряними силами «Русской освободительной армии (РОА)» Віктор Мальцев у липні-серпні 1943 року сформував Східний батальйон СС «Хімі» із кримських татар у Євпаторії. Відомо також, що у Франції воювали туркестанський легіон СС та вірменський легіон СС. Крім того, були сформовані Грузинський Георгіївський легіон СС, мусульманський полк СС, татарські батальйони СС, 112-а туркестанська танкова дивізія СС.
Німцями був створений Волзько-татарський легіон «Ідель-Урал» – підрозділ вермахту, який складався з представників поволзьких народів CРCР (татари, башкири, марійці, мордва, чуваші, удмурти). Волзько-татарські легіонери (всього біля 40 тисяч осіб) входили у склад 7-и посилених польових батальйонів, 15-и господарських, саперних, залізничних та дорожньо-будівельних рот та 1-ї бойової групи Східно-тюркського з’єднання СС. Ідеологічним підґрунтям діяльності легіону було створення Ідель-Уральської Республіки. Табори легіонерів-мусульман неодноразово відвідував Ієрусалимський муфтій Хадж Амін ель-Хуссейні, який виступав із закликами до священної війни проти «невірних» у союзі з Німеччиною.
Німцями була сформована з білорусів 30-а гренадерська дивізія СС «Білорусь» (30.Waffen-Grenadier-Division der SS) та Білоруський десантний батальйон «Дальвітц» – військове формування, створене за допомогою абвера у м.Дальвітц, Східна Прусія.
Якщо вірити лейтенанту Йоахиму Урбану, на східному фронті лише в лавах вермахту було не менше 600 тисяч допоміжних солдатів уздовж всієї передової лінії – з числа громадян СРСР. На довершення налічувалося понад 200 тисяч добровольців, які служили у національних формуваннях СС. Генерал Ернест Кестрінг сказав Гіммлеру, що в німецьких Збройних Силах може налічуватися близько одного мільйона колишніх громадян СРСР.
Виникає запитання: чи може бути стільки зрадників на теренах колишнього СРСР. І це – не враховуючи власне Росію, до якої ми перейдемо у наступному розділі. Чи все ж треба дивитися на цей рух як на боротьбу проти більшовизму, як реакцію на розстріли невинних, виселення народів, заслання в Сибір та інші репресії? Відповідь на це запитання чекає на нас далі.
Григорій ПУСТОВІТ,
голова Луцької міської організації Спілки офіцерів України
Джерело: http://www.pravda.lutsk.ua/
Коментарі (2) |
| |