реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОДІЇ

Жалібний захід на Чернігівщині на місці таємного поховання

16 травня 2021 року, тобто традиційно у третю неділю травня, під Черніговом, на 20-му кілометрі гомельського шосе у лісі поблизу села Халявин Чернігівського району, де знаходиться пам’ятний знак на місці таємного масового поховання жертв політичних репресій комуністичного тоталітарного режиму 1937–1938 років, проведено обласний жалібний захід.

У меморіальній церемонії взяли участь перший заступник голови Чернігівської обласної ради Ніна Лемеш, начальник управління Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації Ігор Жирнов, керівник апарату Чернігівської районної державної адміністрації Тетяна Куриленко, начальник управління культури і туризму Чернігівської міської ради Олександр Шевчук, представники місцевої влади, Українського інституту національної пам’яті, громадськості.

Отець Миколай відправив заупокійну літію за всіма жертвами політичних репресій, учасники жалобного заходу вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання, поклали квіти та лампадки до пам’ятного знаку.

«Великий терор» 1937-1938 років» — один із катастрофічних і знакових злочинів комуністичного тоталітарного режиму проти власних громадян. Із вересня 1937 року до 26 вересня 1938 року на Чернігівщині за вироками позасудових «трійок» в обласному центрі та вищої «двійки» у Москві було репресовано не менше 9.189 осіб. Із них розстріляно 4.852 (майже 53%), ув’язнено 3.966, відправлено на дослідування справи на 363 особи.

Це далеко не повні дані про число жертв політичних репресій. Зокрема, відсутні відомості про кількість жертв за період із кінця вересня до 17 листопада 1938 року. Так, 30 жовтня 1938 р. перший секретар Чернігівського обкому КП(б)У Олексій Федоров підписав 5 вироків. Доля занесених до списків людей визначилася таким чином: 20 осіб – до розстрілу, 18 осіб – до виправно-трудових таборів. Крім цього досить багато документів не збереглося, що ускладнює відновлення історичної правди. Також на сьогодні відсутня статистика по кількості засуджених так званими позасудовими «міліцейськими трійками» в Чернігівській області. Відомо, що в 1937-1938 роках у СРСР (без розбивки по областях) ними засуджено як «соціально-шкідливий елемент» близько 400 тисяч осіб, депортовано 200 тисяч осіб, засуджено за загальнокримінальні злочини до 2 млн осіб, із них до таборів направлено 800 тисяч осіб. Ця сумна статистика не входить до числа 1,7 млн заарештованих під час «Великого терору» у Радянському Союзі. Пам’ятаємо! Ніколи знову!» — повідомив Сергій Бутко, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в області.

Сергій ГОРОБЕЦЬ,
Український інститут національної пам’ятіТеги:Сергій Горобець, репресії, Сергій Бутко, Халявин, КПРС, терор, комуністи


Читайте такожКоментарі (0)
avatar