В Комарівці гній перетворять на біогаз
Явище парникового ефекту полягає в тому, що після відбиття від поверхні Землі частина сонячної енергії не цілком розсіюється в космічному просторі. Значна доля теплового випромінювання утримується парниковими газами, що входять до складу атмосфери Землі.
Завдяки цьому температура підвищується на 33°C. Без парникового ефекту температура біля поверхні Землі не перевищувала б – 18°C, а це означає відсутність умов для життя, бо вода на земній поверхні існувала б тільки у вигляді льоду.
Багаторічний моніторинг виявив яскраво виражену тенденцію до підвищення середньорічної температури. Більшість фахівців пов’язують це явище зі збільшенням концентрації газів, що прийнято називати парниковими. Антропогенні викиди CO2, CH4 і N2O, що належать до групи парникових газів, здатні значною мірою збільшити парниковий ефект. Наслідком цього може бути підвищення середньорічної температури протягом наступного сторіччя на 2 – 5°C.
Цей процес не буде відбуватися рівномірно. В певних регіонах температура змінюватиметься швидше, в інших – повільніше. Наслідком цього буде зміна циркуляції вітрів і перерозподіл опадів. Це, у свою чергу, призведе до збільшення вологості в одних регіонах і посух в інших. Зміни температури, кількості опадів і рівня моря позначаться на життєдіяльності людей.
Особливо істотним вплив глобального потепління буде в прибережних зонах. Деякі з них просто зникнуть. Значно зросте ерозія ґрунту, почастішають паводки, затоплення прибережних земель, збільшиться кількість збитково зволожених земель.
У сільському господарстві зросте необхідність в іригаційних заходах, зміниться врожайність і якісний склад культур, що, в свою чергу, позначиться на тваринництві.
В енергетичному секторі найбільш уразливою буде гідроенергетика.
Головними шляхами вирішення проблеми є зменшення викидів і збільшення поглиначів парникових газів.
Природний парниковий ефект на Землі підтримується завдяки віковому балансу між викидами парникових газів і утриманням їх поглиначами. Зменшення вирубки і додаткове насадження лісів можуть у значній мірі знизити антропогенний тиск на клімат Землі. З іншого боку, зменшення викидів парникових газів за рахунок впровадження екологічно чистих технологій, підвищення ефективності використання енергоресурсів, а також застосування альтернативних (поновлюваних) джерел енергії може істотно вплинути на тенденцію зміни клімату.
На Чернігівщині здійснюється ряд заходів, які мають на меті зменшити викиди парникових газів. Так, розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 27 квітня 2004 року № 130 «Про реалізацію проекту зі зменшення викидів парникових газів» ВАТ «Облтеплокомуненерго» (м. Чернігів) визнано базовою організацією з реалізації в Чернігівській області проекту «Зниження викидів СО2 за рахунок економії палива у системі теплоенергетики Чернігівської області». В результаті виконання проекту має бути реконструйовано 120 котелень: замінено близько 200 застарілих котлів на 310 нових і високоефективних, замінено близько 10 км труб теплорозподільчої мережі на труби з пінополіуретановою ізоляцією.
Окрім того, до кінця 2009 р. в с. Комарівка, Борзнянського району на фермі великої рогатої худоби планується реалізувати Проект спільного впровадження «Утилізація біогазу для виробництва електроенергії та тепла на фермах ТОВ «Українська молочна компанія», який отримав підтримку Нацекоінвестагенства. Цим проектом передбачається скорочення викидів парникових газів шляхом введення в дію біогазових установок для зброджування гною, вироблення біогазу та використання останнього в когенераційній установці для отримання електроенергії та тепла.
Джерело інформації: Відділ регулювання, нормування та лімітування природних ресурсів Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області
Коментарі (0) |