реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна
Український Магеллан
11-Лис-13 1166 0.0 0
Уже двадцять років наша сім’я залишається вірною газеті «Сіверщина». З великим задоволенням читаємо ваші статті як політичної, так і культурологічної тематики. От і вирішила поділитися своїми враженнями від побаченого.

Український Магеллан Юрій Федорович Лисянський (1773-1837)

На початку квітня цього року в Ніжинському університеті ім. М. В. Гоголя відбулася міжнародна наукова конференція. Після засідань учасники конференції мали можливість відвідати музеї міста. Несподівано екскурсія до краєзнавчого музею тривала майже три години. Несподівано для мене, тому що я навчалася в Ніжинській школі № 7, а вона знаходиться поряд з цим музеєм. Ще в першому класі я з подружкою відвідала музей, найбільше запам’ятались опудала диких тварин. І з того часу я була впевнена, що нічого цікавого там не побачиш, тому туди й не заходила.

Перше, що мене вразило в музеї цього року, – це виставка фотографій, зроблених німцями 1941-1943 рр. На одній із них – бідно вдягнені жінки, що полощуть білизну в ополонці біля Покровського мосту. Одна з цих жінок могла б бути моєю прабабусею. Німці дивились на це, як на диковинку. На іншій фотографії – німецька комендатура (зараз це гуртожиток для студентів університету, що на центральній площі міста), там допитували мого прадіда, підозрюваного у співпраці з партизанами, він чудом залишився живий.

З іншого боку моєї школи по вулиці Гоголя – пам’ятник Юрію Федоровичу Лисянському. З дитинства я любила розглядати і пам’ятник, і якір біля нього (на жаль, якір двічі крали, мабуть, на металобрухт). Я знала, що це видатний український мореплавець і першопроходець навколосвітньої подорожі (це написано на пам’ятнику), але саме в музеї дізналася про те, що наш земляк був не просто видатним мореплавцем і вченим, але й патріотом. Він продав маєток своєї дружини й на отримані кошти, а це 18 тисяч карбованців (величезна сума на той час), видав у 1812 році наукову роботу, яка перевидавалася багато разів: «Подорож навколо світу в 1803-1806 роках на кораблі «Нева» під начальством флоту капітан-лейтенанта, нині капітана І рангу Юрія Лисянського» і «Збори карт і малюнків, що належать до подорожі флоту капітана І рангу і кавалера Юрія Лисянського».

Читаючи літературу про Лисянського, дізналася, що в 2013 році маємо подвійний ювілей: 240 років з дня народження Юрія Федоровича і 210 років з початку Першої навколосвітньої експедиції російських кораблів, одним з яких – «Невою» – командував наш земляк.

Коли дізнаєшся про такі самовіддані вчинки, відчуваєш гордість за нашу землю, яка дає людству таких людей.

Своїми враженнями ділилася Дикарева Лариса Юріївна, мешканка м. Ніжина.


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:окупація, Ніжин, ЛИСЯНСЬКИЙ


Читайте такожКоментарі (0)
avatar