Шум навколо Всіхсвятської

Найбільш мені дивно, що викрутився він, як той пустий вихорок літньої пилюки, навколо перейменування вулиці 50 років СРСР на вулицю Всіхсвятську. І найбільш прикрий для мене коментар молодого патріота, сина видатного патріота, завуча школи - мовляв, назва 50 років СРСР була кращою. Як каже молодь, капець! І це завуч! Бідна наша освіта!
А багатьом не сподобалось звучання - не можуть, бідаки вимовити Всіхсвятську. Ніжинці можуть свою українську кафедральну церкву Всіхсвятською вимовляти, а у чернігівців такі ніжні язики, що прям скрепи тріскають...
До речі, про скрепи. Я помітив, що активно ринулися критикувати перейменування люди російськомовні, ті, що були відкрито проти перейменування взагалі. Так, скажімо, один журналіст критикує назву Всіхсвятська, бо не повністю звучить - храм, біля якого вона проходить, зветься Всіх Святих землі Чернігівської. Шановний, якби ви знали трохи своє місто, то й знали б вулицю П'ятницьку - так ось храм, від якого вона починається, повністю зветься так - святої Параскеви- П'ятниці. І ніхто не вимагає називати вулицю Параскево- П'ятницькою, правда?
Більш серйозний аргумент звучить інший - храм Всіх Святих Землі Чернігівської належить до Московського патріархату. Тож давайте і попрацюємо, щоб всі церкви в Україні належали до української церкви, а не до московської - вашу енергію, панове критики, та в корисних цілях!
Зрештою, я скажу так - уже близький той час, коли Московський патріархат розвалиться, як у Шевченка "церков- домовина"...
Значний пласт нових назв присвячений людям, які діяли в Російській імперії - і пильні наші патріоти також се угледіли. Скажімо, ай-яй Самоквасов копав, яко археолог, в інтересах Росії, а Милорадовичі служили російській короні. Так то воно так та трішечки не так. Самоквасов досліджував наші пам'ятки і не його вина, що тоді не було української держави, яка би зберегла від загребущих рук Москви викопані ним наші реліквії. А Милорадовичі були козацькими полковниками, українськими військовими діячами (а не тільки російськими), був і етнограф, і історик, і набудували вони багато на нашій землі. Зрештою, так зачищаючи імперськопідданих ми й до Шевченка дійдемо - ви не знали, що він був державним службовцем якогось там рангу Російської імперії, як випускник Академії художеств?! Тож не вихлюпуйте всю воду, бо імперію ви цим не пом'янете, а своє вихлюпнете у запалі суперечки...
Та головне, що відтепер у Чернігові є велика і довга вулиця імені гетьмана Мазепи! І торгаші їхатимуть на оптові бази "на Мазепи", переставляючи собі в совкових головах орієнтири. Думаю, що на міського голову Владислава Атрошенка був немалий тиск, щоби цього не сталося. Принаймні, міська рада, очолювана його попередником, принципово не приймала українських назв вулиць. А ще й ідеолога української самостійності Миколи Міхновського, козацьких полковників Івана Богуна і Мартина Небаби (прочитайте у Ліни Костенко в рмоані "Берестечко" про Небабу!), героїв Небесної Сотні Василя Прохорського і Андрія Мовчана, диригента Любомира Боднарука, велика вулиця Одинцова стане вулицею Захисників України.
Тож тисну руку міському голові Владиславу Атрошенку і пропоную втертися тим солом'яним і недалекоглядним патріотам, які воювали на виборах проти.
Василь ЧЕПУРНИЙ
Читайте також |
Коментарі (3) |
| |