реклама партнерів:
Головна › Новини › Споживач

Ризики зарплати в конверті

Зарплата у „конвертах” - робота без гарантії, майбутнє без пенсії. Погоджуючись на нелегальну або ж напівлегальну зарплату, тобто на зарплату у „конверті”, громадяни наражають себе на неприємності.

Згідно з Податковим кодексом України доходи всіх громадян оподатковуються за єдиною ставкою - 15%. І на сьогодні це не така значна сума - за часів оподаткування доходів громадян згідно з Декретом України „Про прибутковий податок з громадян” залежно від розміру доходів податок сягав навіть 40%. (Для порівняння: у розвинених країнах Європи ставка прибуткового податку сягає 45-50%).

Головна небезпека “тіньової” зарплати, як і “тіньової” зайнятості, полягає не лише у тому, що бюджет недоотримує кошти. Відмовляючися від сплати пенсійних внесків, вони, з одного боку, не матимуть змоги отримати пенсію, яка б відповідала рівню їхньої реальної зарплати. З іншого - якщо держава платитиме цим людям навіть невелику соціальну пенсію, то це значить, що тягар їх утримання у старості ляже на плечі тих, хто сплачував внески на своє пенсійне страхування. А це – несправедливо з соціальної точки зору.

Громадяни, які погоджуються на отримання “тіньової” заробітної плати, не лише сприяють розвитку тіньових схем, а й позбавляють себе соціальної захищеності. Ухиляючись від оподаткування шляхом мінімізації реальних доходів, вони позбавляють себе не тільки гідної пенсії у майбутньому, а й лікарняних, декретних виплат, отримання банківських кредитів тощо. Працівник, який отримує зарплатню неофіційно, повністю беззахисний перед роботодавцем. Адже домовленість про її розмір жодним чином не зафіксовано, і роботодавець сплачує платню доти, доки на те його воля.
Отримуючи заробітну плату у „конверті”, працівник робить серйозне правопорушення - ухилення від оподаткування.

Тож від власної байдужості й мовчазної бездіяльності кожен “трудовий нелегал” втрачає: трудову пенсію, відпускні за час щорічної відпустки, суму індексації заробітної плати у зв’язку зі зростанням цін, допомогу з тимчасової непрацездатності у випадку хвороби та інше.
Отже самі працівники мають бути зацікавленими, щоб кожна гривня виплачувалася їм офіційно.

До речі, з початку року до місцевого бюджету надійшло 39,7 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. Зменшено заборгованість по заробітній платі по 10 підприємствам міста на суму 243 тис. грн. і надійшло податку 28 тис. грн..

Володимир ЛУЦЕНКО, заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у м. Чернігові, заступник начальника








Коментарі (3)
avatar
1
Якщо приміром програмісти у фірмах отримують у конвертах по 1000 або й 1500 баксів, а розписуються у відомості за 1000 грн., то що, вони за п'ять-вісім років не зможуть відкласти собі на безбідне життя? Тим більше у цих фірмах є можливість для кар'єрного зоостання.Тобто зарплатню півищуют ьсуттєво, якщо працюєш. А що толку з того, що бюджетники зі своїх 1,5 тис грн. платять податку 300-350 грн? Тридцять пять років попрацюють з такими"з\п" і отрмують аж 900 грн. пенсії у согоднішніїх цінах. Все це туфта та імітація. Все кругом тримається на корупції.
avatar
2
У нормальних країнах податкова контролює витрати, а не доходи. Тому кожен бере чеки у магазині, за якими й декларує доходи. А у нас ніхто про це і не згадує. Зарплата - мізер, а живе на широку ногу. Може, щось не так, поправте.
avatar
3
Через корупцію у т.зв. контролюючих органах (податкових) неможливо досягти якогось успіху у ций справі. Це задавнена хвороба, і не має їй скорого лікування. А страждають найменш забезпечені. Вірно пише шкурко, треба відслідковувати придбання, але влада на це ніколи не піде. бо їй тоді треба "здатися".
avatar