Пушкінська ікона у Чернігові "під пальмою Сіона"
Навіть Алєксандр Пушкін, цей, за його словами, "потомок негров безобразный", також не міг бути без України -- мова йде не тільки про правнучку українського гетьмана, яка стала його дружиною, але й про його улюблену ікону.
Пушкіністи вважають, що такою була ікона, описана у вірші "Мадонна". Даруйте за повтор, але й поезія ця написана після згоди Наталії Гончарової стати дружиною поета. Ікона уявлялася знавцям Пушкіна незвичною, адже Спаситель та Мати Божа були на ній одні, без янголів, а головне -- під пальмою Сіона. Православна ікона і -- раптом пальма! Але саме цю ікону Пушкін "желал бы вечно зреть". Щоправда, релігійні переконання Пушкіна -- це значною мірою міф, адже не міг віруючий чоловік реготати під час Літургії в храмі у Кишиневі -- хіба що біснуватий... Та й останнє причастя прийняв Пушкін тільки під царською загрозою не покрити його величезні картярські борги, які він залишав на ту ж таки дружину -- гетьманську правнучку. Та, зрештою, ми про загадкову ікону.
Розгадку знайшов чернігівець, директор Центру українських досліджень Інституту Європи Російської академії наук Віктор Мироненко: це ікона Єлецької Божої Матері. Газета "Известия в Украине", що розповіла про нове бачення пушкінської історії, повідомляє, що Пушкін був у Чернігові, відвідував Спаський собор, біля якого його бачили "в изрядном подпитии". А та загадкова пальма -- це ялина-єлиця, так зображена іконописцем, що абсолютно нагадує пальму. У Спаському соборі в часи Пушкіна зберігалася копія Єлецької ікони. Сьогодні список з ікони можна бачити у Єлецькому монастирі Чернігова.
Василь ЧЕПУРНИЙ
Читайте також |
Коментарі (4) |
| |