реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО

Поліція Чернігівщини звертається до громадян: будьте пильними —шахраї!

Незважаючи на широку профілактично-роз’яснювальну кампанію та регулярні попередження з боку поліції, громадяни через свою неуважність та безпечність продовжують ставати жертвами шахраїв усіх мастей.
Правоохоронці застерігають громадян від нерозважливих кроків, які можуть в подальшому коштувати втрати заощаджень чи цінних речей, за якими полюють зловмисники. Для більшої поінформованості поліція знайомить жителів Чернігівщини з основними видами шахрайств та способами їх уникнення.


Види шахрайств:
1) Телефонні шахрайства (ваш син в міліції або потрапив у ДТП), або SMS про виграш автомобіля і необхідність сплати комісійних;
2) Інтернет-шахрайства (купівля – продаж товарів через Інтернет);
3) Шахрайства з банківськими картками (виманювання pin-коду або паролю картки та зняття з неї готівки);
4) Псевдо-електрики, псевдо-соцпрацівники, псевдо-поліцейські; (пропонування соціальних наборів); представляючись працівниками військомату, видурюють нагороди.
5) «Кукловоди» (підкидання кукли з фальшивих грошей і виманювання справжньої готівки або коштовностей);
6) Під приводом пропозиції купити нібито дорогі речі (золото, антикваріат, картини) видурювання значних сум грошей;
7) Оформлення вигідних депозитів у банку під великі відсотки або оформлення дисконтних карток на знижки для купівлі продуктів харчування
8) Псевдо-покупці макулатури, пух-пір’я, ганчір’я, картопля, а також продавці різних чудодійних ліків та супер-товарів для зцілення і оздоровлення;
9) Обмін грошей на нові купюри;
10) Окремий пункт — гадання, ворожіння, зняття порчі.

Шахрайки можуть представлятися:
1. Працівниками центру соціального обслуговування пенсіонерів;
2. Працівниками інших соціальних служб, що займаються допомогою пенсіонерам;
3. Ворожками, цілительками.
4. Працівниками банку;
5. Працівниками благодійного фонду;
6. Представниками «Червоного хреста».

Пропонують:
1. Зробити безкоштовно ремонт в квартирі;
2. Продати за півціни продукти харчування;
3. Переоформити пенсію;
4. Під видом грошової реформи обміняти гроші на нові;
5. Надати «миттєві відсотки»;
6. Зняти порчу або «пристріт»;
7. Будь-які інші послуги, за які оплата йде за дуже низькими тарифами.

1) Телефонні шахраї
Шахраї дзвонять на телефон увечері або вночі. Незнайомий голос повідомляє, що син (чоловік, онук) абонента затриманий поліцією або потрапив в якусь біду. Якщо жертва починає нервувати й розпитувати подробиці, шахрай веде далі. Аферист не дає жертві вийти зі стресової ситуації й веде діалог так, що потерпілий погоджується допомогти родичеві і слухняно виконує поради «посередника». Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити родичам і з'ясувати реальну картину. Інколи вони міняють голос і представляються родичами.
Мета одна - виманити гроші, які жертва, «рятуючи» родича, має переказати на банківський рахунок або віддати готівкою кур’єру.

Лише протягом вихідних черговими жертвами шахраїв стали три жінки 64, 84 та 86 років.
6 лютого близько третьої ночі до квартири 64-річної чернігівки на стаціонарний телефон зателефонував невідомий і повідомив, що її син та онук внаслідок ДТП потрапили до лікарні. І що для вирішення всіх проблем їм потрібні гроші. Готівку потрібно було передати кур’єру. Жінка одразу погодилася. Вона винесла до під’їзду будинку й передала невідомому чоловіку 13500 доларів США. Коли ж пенсіонерка повернулася додому, їй знову зателефонували і «натякнули», що цієї суми замало. І жінка слухняно винесла невідомому… ще 6 тисяч доларів.

Лише після цього старенька вирішила на всяк випадок зателефонувати синові. Той одразу взяв слухавку і довго не міг второпати, про яку ДТП та гроші розповідає йому мати. А коли нарешті зрозумів, то порадив негайно звернутися по допомогу до поліції й написати заяву про шахрайство.
Аналогічні заяви надійшли до чергової частини ще від двох чернігівок. Схема була така ж сама, відмінність лише в розмірі готівки, яку виносили старенькі шахраям. В одному випадку це 50 тисяч гривень, в іншому – 2800 гривень. За всіма фактами шахрайств відкриті кримінальні провадження.

Аби не стати жертвою шахраїв, поліція радить громадянам дотримуватися наступних правил:
Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
Ніколи не називайте своїх близьких на ім'я. Попросіть людину, яка представилася поліцейським, назвати прізвище, ім'я, по-батькові і дату народження затриманого або постраждалого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють.
Уточніть, в якому саме відділі поліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть до чергової частини і перевірте інформацію.

Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати інформацію.

Якщо ж ви все-таки потрапили на гачок аферистів або відносно вас намагалися застосувати шахрайські дії, якнайшвидше телефонуйте до поліції. Це дасть змогу правоохоронцям вирахувати та затримати зловмисників «по гарячих слідах».

2) Інтернет-шахрайства
Поширені при купівлі-продажі товарів через Інтернет. Шахрай виставляє на сайт товар, ніби для продажу, і пропонує здійснити передоплату або перерахувати хоча б задаток. Після того, як жертва перерахувала гроші, аферист зникає. Бувають випадки і навпаки — жертва надсилає товар замовнику, а грошей за нього так і не отримує.
Так, одного разу протягом доби до Чернігівського відділу поліції надійшло аж 4 заяви про шахрайські дії, скоєні через інтернет. 27 січня звернулась 41-річна жінка, що через інтернет-сайт придбала пальто за 1600 гривень. Попередньо з продавцем був узгоджений варіант повернення грошей, якщо після примірки річ не підійде. Гроші були вчасно перераховані, товар отриманий. Але після примірки пальто замовниці не підійшло. Жінка почала телефонувати продавцю, але він на зв'язок не виходить і гроші не повертає.

Того ж дня із заявою звернулась 37-річна чернігівка з проханням вжити заходів до невідомої жінки, яка під приводом продажу норкової шуби на сайті оголошень шахрайським шляхом заволоділа 2700 гривнями, які заявниця перерахувала в якості передоплати. Після перерахування грошей зв’язок з продавцем обірвався.
Також із заявою звернулась 40-річна чернігівка, в якій вона просить вжити заходи до продавця, котрий шахрайським шляхом заволодів 400 гривнями, перерахованими як передоплата за покупку бігової доріжки через інтернет-сайт.

Крім того, потерпілими від інтернет-шахрайств стають і продавці товару. Так, до чергової частини надійшло звернення жительки Запоріжжя, що чернігівець замовив у неї товар (закуски до пива загальною вагою 110 кг на 17200 гривень). Посилку він отримав у відділенні кур’єрської служби доставки, але гроші заявниці за товар не перерахував.
Відомості за всіма фактами внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань за ознаками ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство).

3) Шахрайство з використанням реквізитів банківських карток
Шахрай видає себе за співробітника банку і під різними приводами намагається дізнатися реквізити картки (номер, пароль, код). Як тільки це йому вдається – з картки відразу ж зникають всі кошти.

4) Псевдо-електрики, псевдо-соцпрацівники, псевдо-поліцейські
Аферисти часто представляються то працівниками комунальних служб, то банківськими службовцями, то благодійниками.
Шахраї дзвонять у двері, представляються працівниками комунальної служби і під приводом перевірки електролічильника заходять до помешкання. Поки господар шукає документи на лічильник, гість починає нишпорити по кімнатах і підбирає все, що погано лежить.

Один із прикладів – крадіжка із будинку літньої мешканки Прилук. Бабуся пішла в іншу кімнату шукати документи, а чолов’яга тим часом поцупив у неї гроші та вироби із золота. Коли старенька зрозуміла, що у неї побував злодюжка, було вже запізно.

А в Ніжині псевдоелектрики завітали до помешкання подружжя 80-літніх пенсіонерів. Дві жінки приємної зовнішності, років тридцяти представилися працівниками електромереж і попросили зняти покази лічильників та перевірити стан електропроводки. Вони довго вешталися по всіх кімнатах, вдаючи заклопотаних роботою контролерів з енергонагляду. Після їхнього уходу господарі виявили зникнення всіх своїх заощаджень — 50 000 гривень.
За даним фактом відкрите кримінальне провадження. Проводяться заходи зі встановлення осіб, причетних до скоєння даної крадіжки.

Псевдо-соцпрацівники (пропонування соціальних наборів).
Під приводом надання продовольчих наборів за значно заниженими цінами, аферисти просять заплатити суто символічну ціну, а запримітивши де у жертви схованка грошей – викрадають їх. В іншому випадку — представляючись працівниками військомату, видурюють нагороди.

Особливої уваги заслуговують псевдо-поліцейські.

Шахраї представляються правоохоронцями і під приводом перевірки номерних речей (мобільні телефони, велосипеди) заволодівають ними, заявляючи господарям, що ці речі – крадені.

Так, нещодавно в Чернігові до трьох підлітків, 2000, 2002 та 2003 років народження, які знаходилися неподалік школи, підійшов невідомий та, представившись поліцейським попросив надати йому мобільні телефони нібито для перевірки за базою викрадених речей.
Потім самозванець запропонував одному з підлітків піти з ним до будинку побуту, де, з його слів, і мала б здійснюватися перевірка. У приміщенні зловмисник наказав хлопцеві чекати, а сам непомітно вийшов через запасний вихід та втік.

Юнак запідозрив неладне і викликав поліцію. Прочісуючи вулиці неподалік місця події, поліцейські затримали чоловіка, схожого за прикметами на шахрая. Потерпілий упізнав свого кривдника, ним виявився раніше засуджений 38-річний наркозалежний. У нього вилучені мобільні телефони потерпілих.

5) «кукловоди»
Для заволодіння грошима потерпілої людини шахраї використовують так звану «куклу» (стос упакованого нарізаного паперу, розміром з грошові купюри).

Наприклад, таким чином було ошукано чернігівку, яка того дня зняла з депозиту в одному з банків міста майже 200 тисяч гривень. Йдучи вулицею, вона раптом побачила прямо перед собою прозорий пакунок, в якому проглядалися доларові купюри. Не запідозривши нічого поганого, жінка підняла пакунок. Тут до неї підійшов чоловік, заявивши, що він перший знайшов гроші. Після короткої суперечки вони домовилися поділити знахідку, для чого зайшли у під’їзд найближчої багатоповерхівки. Відразу після цього за ними забіг ще один учасник афери, який звинуватив обох у тому, що вони нібито викрали в нього гроші.
Спантеличена жінка почала демонструвати вміст своїх кишень, а саме в них вона і несла зняті з депозиту гроші. Взявши «подивитись» пачки грошей, чи бува не заховалися поміж них долари, обоє незнайомців хутко втекли, залишивши жінку з упаковкою фальшивих доларів.
У потерпілої збереглися рештки суми, яких злочинці не знайшли, а 150 тисяч гривень зникли.
Наразі зловмисників шукає поліція.

6). Шахрайство під приводом продажу коштовних чи антикварних речей (золото, антикваріат, картини) шахраї видурюють значні суми грошей, або встановлюють їх місце знаходження та викрадають з помешкання, варто лише їм туди потрапити.

7). Оформлення вигідних депозитів у банку під великі відсотки або оформлення дисконтних карток на знижки для купівлі продуктів харчування.
Аферисти чатують на своїх жертв поблизу філій банків чи поштових відділень в день видачі пенсії чи допомоги і одразу ж пропонують вигідно вкласти гроші під високі відсотки. Аферист заводить розмову про вклад і одразу напарник шахрая починає розхвалювати пропозицію та сам перший «оформляє» депозит і тут же отримує наперед хороші відсотки з вкладу. Це стимулює жертву і вона втрачає здатність тверезо мислити, погоджуючись та віддаючи гроші, а інколи ще й додатково приносить з дому.

В одному з таких випадків дві жінки шахрайським шляхом під приводом надання 50-відсоткової знижки на харчі в продуктових магазинах міста видурили у заявниці 4 тис.грн та близько 500 доларів США. Потерпіла вчасно зрозуміла, що її ошукали, та звернулася до поліції. Автомобіль з шахрайками було зупинено на посту «Кіпті» на шляху до Києва. Крадені гроші у них було вилучено. Згодом правоохоронці встановили, що ці шахрайки діяли в Чернігові близько півроку і устигли видурити у громадян 100 тисяч гривень та майже 2000 доларів США.

8). Псевдо-покупці макулатури, пуху-пір’я, ганчір’я, картоплі та продавці різних супер-товарів і чудодійних ліків;
Купівля вищезгаданих речей – лише привід зайти до помешкання чи до господарства. Як правило, таких покупців заходить кілька. Поки одні «торгуються» (відволікають увагу господаря), інші нишпорять у помешканні та крадуть гроші й коштовності. Зрештою, продаж не відбувається, бо одну зі сторін не влаштовує ціна, і непрохані гості полишають господарство. Обкрадена жертва помічає свої втрати лише згодом, коли перевіряє свої схованки.
Шахраї – торгівці чудодійними ліками та супер-товарами для оздоровлення, користуючись необізнаністю «клієнта» у суті товару, задорого продають йому дешевий мотлох.

9). Обмін грошей на нові купюри. Користуючись частою зміною посадовців у державі, шахраї представляються банківськими службовцями та розповідають довірливим жертвам, нібито оголошено грошову реформу, і необхідно замінити старі купюри на нові. Замість справжніх грошей аферисти підсовують «куклу» з листочків паперу або сувенірні банкноти.

10). Окремий пункт — гадання, ворожіння, зняття порчі. Цим промишляють шахраї не слов’янської зовнішності жіночої статі. Жертвами їх стають в основному люди літнього віку та молоді жінки й дівчата.
Аферисти заходять на подвір’я чи до помешкання до пенсіонерів та представляються знахарками, екстрасенсами чи цілительками.

Нерідко під час спілкування зловмисники лякають потерпілих, що на них лежить «прокляття», яке у змозі зняти тільки вони. Обіцяючи допомогти, шахраї проводять «ритуали» з курячими яйцями та іншими речами, змушують стареньких молитися в окремих кімнатах будинку, носити з городу землю та віддавати усі заощадження і коштовні речі. Люди слухняно виконують всі вказівки шахраїв, і лише згодом розуміють, що їх ошукали.
На ворожінні більше потерпають молоді жінки та дівчата. Підпадаючи під навіювання, жертви виносять з дому всі гроші та коштовності і віддають шахраям.

В цій ситуації найкраща порада – якомога швидше відчепитися від непроханих благодійників і звести до мінімуму вербальний та зоровий контакт з ними. У крайньому разі покликати на допомогу когось стороннього.

Сектор комунікації Головного управління
Національної поліції в Чернігівській області



Теги:інтернет- шахраї, шахрайство, гадання


Читайте також






Коментарі (0)
avatar