Паніка за всіма ознаками — моральна поразка. Тим більше при пандемії, бо збільшує смертність. Якщо нема віри у видужання, хвороба, як правило, завершується трагічно. Отже, віра — велика сила, яка переборює смерть. Медицина знає випадки, коли дистильована вода і мелена крейда, приписані як активні лікарські препарати, сприяли видужанню.
Відомо, що в цивілізованому світі головним лікарем є психотерапевт, який, перш ніж приписати ліки, визначає першопричину захворювання, дає поради, як позбутись її. Аж потім виписують рецепт, і то в найменших дозах, бо основні ліки — психотерапія.
Як кажуть медики, людина хворіє, доки думає про хворобу, облишить думати — видужає. Психологічний настрій з навіюванням думки про скороминучість недуги справді стимулює організм до боротьби з нею. У нас же на сьогодні на державному рівні активно сіється паніка про грип та його неминучість, що завдає величезної шкоди здоров’ю населення, особливо людям з неврівноваженою психікою.
Треба відверто сказати, що через занепад моралі наших людей дуже понизився імунітет до хвороб, особливо інфекційних. А були часи, коли ніякі епідемії не підкоряли українців. Такий історичний факт. Страшна епідемія чуми в ХІХ столітті — відома «чорна смерть» — знищила четверту частину тодішнього людства. За свій порятунок народи Європи мають завдячувати українцям — високоморальній нації. Європа, перейнявши моральні цінності, подолавши згубні традиції Стародавньої Греції та Риму, змогла потужно нарощувати людність.
Останнім часом на послаблення нашого імунітету привнесені не властиві українцям продукти харчування, різко впала мораль, пропагується генетично несумісні музика і співи, спотворюється духовність. Все це полегшує поширення епідемії. Особливо стараються на користь епідемії телебачення та урядовці, які морально нищать населення, а добивати його буде грип. Боротися з хворобою треба не галасом та залякуванням, а спокійно і на широкому фронті.
Михайло КУРДЮК, консультант "Сіверщини", кандидат сільськогосподарських наук
с.Тростянець,
Ічнянський район