реклама партнерів:
Головна › Новини › Поради

Будуйте з глини!

27-Бер-13 3462 0.0 0
Глина в розумінні більшості сучасних жителів міст - матеріал для виробів. Проте це не зовсім так. Глина - прекрасний матеріал для будівництва будинків (великих, якісних, теплих, зручних для мешкання). У Європі будівлі з глини (саману) стоять століттями. І вони будувалися не лише в Європі;

Афганістан - країна, де самановий будинок - традиція. Хто сумнівається у міцності такого будинку - відкиньте сумніви: учасники афганської війни згадують, що пряме влучання з танка в стіну такого будинку не руйнувало його, а просто залишало слід. Саманний будинок міцний і стоятиме багато століть, якщо дотриматись технології його зведення!

Глина - незамінний будівельний матеріал, і саме про це дана публікація. Ми збираємо відомості про будівництво саманових будинків, тому пишіть, якщо у Вас є така інформація.

Саман і саманний будинок

Саман - це композитний матеріал, що складається з суміші глини, піску соломи і води.

Саман при будівництві укладається вручну, тому Ви маєте можливість виліпити будинок будь-якої форми. Перегородки будинку також ліпляться відразу ж. У саманному будинку вікна можуть бути будь-якої форми, також як і дверні прорізи.

Глинобитне будівництво обходиться без форм, цементу, трамбування, устаткування. Воно може бути як блочним (формуються блоки певних розмірів, з яких муруються стіни), так і монолітним (формується в опалубці).

Технологія пройшла тисячолітнє випробування. Трипільські хати переважно будувалися із саману. На території України і зараз можна знайти багато глиняних будинків. Дуже поширеним матеріал був на Закарпатті, де збереглося чимало таких хатин. Багато з них досить пристойно виглядають і, з першого погляду, важко визначити, з якого матеріалу вони зведені. До речі, на місцевому діалекті саман (саманні блоки) називають «вальки».

Ця технологія використовувалась століттями в Європі та в інших дощових, холодних і вітряних країнах аж до широти Аляски. Саман - це один з багатьох методів будівництва з необробленої землі - найпоширенішого будівельного матеріалу у всьому світі. За простотою в роботі і свободою дизайну саман має переваги над більшістю сучасних матеріялів. Оскільки тут не обов’язкове використання прямих форм і прямокутних шаблонів, саман застосовується в органічних фігурах, зігнутих стінах, арках і склепіннях. Будівництво з саману - це чудовий естетичний досвід, як і ліплення з глини.

Чи надійний саман? Як щодо дощів?

У Англії є десятки тисяч комфортних саманових будинків, багато з яких використовується вже більше п'яти століть. Єменські середньовічні 10-поверхові хмарочоси, побудовані частково з саману, як в Таос Пуебло, безперервно населені протягом 900 років. Значну частину Великих Пірамід і Великої Китайської Стіни складає земля, а найстаріші з відомих людських жител (зрозуміло, земляних) в Єригоні простояли 9000 років. Отже, Ваш вальковий будинок може запросто пережити сусідні каркасні будинки, розроблені для експлуатації протягом 50 років. Як і в будь-якій іншій будові, саманному будинку потрібен хороший дах і міцний фундамент для захисту від руйнування водою. Традиційно саманові стіни захищаються від дощу вапняною штукатуркою, хоча на укритих ділянках в Англії неоштукатурені будинки простояли декілька століть.

Саманові будинки теплі та сухі всередині

Зимові відвідувачі саманових будинків в тропічних лісах часто помічають, наскільки в них тепло і сухо. Саманові стіни завтовшки від 30 до 60 см забезпечують величезну термомасу і хорошу ізоляцію, ідеальну для пасивної сонячної системи. Саманні конструкції обходяться без сильного додаткового обігріву взимку і залишаються прохолодними і зручними в спекотні літні дні. Оскільки саман вогнетривкий, він використовується для виготовлення печей і димарів; він також ідеальний для будинків, до яких висувають високі вимоги на вогнестійкість.

Чому ж тоді сучасні державні будівельні норми (ДБН) не дозволяють будівництво саманних будинків?

Справа в тому, що при масовому спорудженні глиняних будинків багатьом виробникам будматеріалів доведеться прсто збанкрутувати, а сучасна окупаційна адміністрація під назвою «держава Україна» не отримає значних надходжень, (всі вони закладені у вартість матеріалів, але це тема окремої публікації), тому й ігнорується в ДБН століттями перевірений матеріал.

Щоб обійти законодавство, багато забудовників у проекті вказують інший стіновий матеріал (напр. цеглу), а насправді будують із саману.

Отже, якщо ви хочете мати гарний, затишний, теплий, екологічний, дешевий у зведенні й обслуговуванні будинок – будуйте із саману.

Народний оглядачТеги:Будівництво, глина, нові матеріали


Читайте такожКоментарі (0)
avatar