реклама партнерів:
Головна › Новини › Гарячий коментар

Горить стерно, не до добра

Восени, після завершення збирання зернових культур, відмічені непоодинокі випадки спалювання стерні, що призводить до значного забруднення атмосферного повітря, погіршення якості земельних ресурсів та наносить велику шкоду довкіллю.
Велика кількість диму від випалювання стерні, сухої рослинності, опалого листя створює безпосередню загрозу для життя людини, сприяє появі підвищеної кількості запальних захворювань органів дихання і очей, захворювання серцево-судинної системи.
Крім того, дим негативно впливає на стан навколишнього природного середовища – знижує родючість ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість, забруднюється атмосферне повітря. З’являється пожежна загроза лісових пожеж та загоряння житлових будинків.
При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу, до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
Що ж робити з сухою рослинністю та опалим листям? Одне із можливих рішень цього питання – компостні ями, з яких можна отримувати органічне добриво.
Слід нагадати, що згідно статті 39 Закону України “Про тваринний світ” та статті 27 Закону України “Про рослинний світ” випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за відповідним дозволом територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області був наданий припис головам районних державних адміністрацій Чернігівської області щодо заборони випалювання стерні, луків, пасовищ, сухої природної рослинності, а також природної рослинності або її залишків. Приписом зобов’язано голів районних державних адміністрацій Чернігівської області забезпечити проведення роз’яснення законодавства про відходи та щодо заборони палів з керівниками підприємств та населення районів та доведення вимог даного припису до керівників під розпис.
З метою недопущення виникнення вищезазначених негативних чинників, протидії масовим пожежам в лісах, на торф’яниках та сільгоспугіддях, а також керуючись природоохоронним законодавством Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області здійснюється контроль за виконанням даного припису та проводяться спеціальні рейди-перевірки.
За самовільне спалювання адміністративний кодекс України (ст. 77-1) передбачає штрафні санкції: від 170 до 340 грн. - громадянам; від 850 до 1190 грн. - посадовим особам. За особливо великі збитки передбачена і кримінальна відповідальність. За ті ж самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, на громадян накладається штраф у сумі від 340 до 680 грн., на посадових осіб від 1190 до 1700 гривень.
Крім державної екологічної інспекції це питання контролює СЕС та органи місцевого самоврядування. Адже ліквідувати проблему можна тільки спільними зусиллями органами самоврядування, екологічної інспекції, СЕС, громадськими організаціями та громадян.

Тож, Держекоінспекція в Чернігівській області наголошує: не порушуйте чинне природоохоронне законодавство, а якщо ви виявили факти спалювання рослинності або її залишків чи сміття, то варто повідомити про це за телефоном: (0462) 651-362.

Тетяна Войтенко,
головний спеціаліст у зв’язках
з громадськістю та ЗМІ
Держекоінспекції
в Чернігівській області


Коментарі (0)
avatar