А що ви знаєте про Акт злуки?
Ці брошури і матеріали Український інститут національної пам’яті видав у 2008 і 2009 рр.:
«Симон Петлюра». Автор буклету – начальник відділу музейної та виставкової діяльності Українського інституту національної пам’яті, директор Музею Української Народної Республіки Олександр Кучерук. Видання присвячене 130-річчю від дня народження Голови Директорії і Головного Отаману Війська Української Народної Республіки. Воно містить унікальні документи і матеріали, рідкісні фотокартки, що переважно висвітлюють життєвий шлях національного героя на тлі боротьби українського народу за державну самостійність у період Української революції 1917 – 1921 рр.
«Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки: світлини, карти, документи». Це альбом, який упорядкували історики, співробітники Українського інституту національної пам’яті кандидат історичних наук Ярослав Файзулін і Віталій Скальський. Представлені архівні документи, карти і світлини ілюструють незламне прагнення українців жити у єдиній і соборній державі. Відображене відродження українського життя після Лютневої революції, події та постаті з історії розбудови Української і Західно-Української Народної Республік. Апогеєм революційних змагань українців стало об’єднання більшості українських етнічних земель у межах Соборної України 22 січня 1919 р.
«Перелоги Української революції: Другий Зимовий похід Армії УНР». Я. Файзулін і В. Скальський також є авторами цієї ілюстрованої брошури. Вона інформує читача про відчайдушну і героїчну спробу Армії Української Народної Республіки та українських повстанців збройним шляхом відновити втрачену державність. Другий Зимовий похід засвідчив незламність українського національного духу та прагнення продовжувати національно-визвольну боротьбу до її переможного завершення – відновлення української незалежності. У брошурі використано архівні документи, свідчення учасників походу та світлини, які відображають підготовку, проведення і наслідки Другого Зимового походу.
Серед переданих видань окреме місце займає книга Євгена Маланюка «Нотатники (1936-1968)» київського видавництва «Темпора». Її на власні кошти придбав у місцевій столичній книгарні для Чернігівщині один із київських меценатів, коли випадково довідався про підготовку цього заходу. Він категорично заборонив організаторам акції О. Кучеруку і представнику Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергію Бутку називати своє прізвище. Свою анонімність благодійник пояснив так: «Якщо називатися, то це вже піар-компанія, а не благе діло».
У книзі подаються нотатки та щоденникові записи з робочих зошитів та записних книжок відомого українського поета, історіософа, культуролога, сотника Армії УНР у часи Української революції початку XX ст. Євгена Маланюка (1897 – 1968). Нагадаємо, що він – автор відомої книжки «Крути: Народини нового українця» (1941).
Сергій БУТКО,
представник Українського інституту
національної пам’яті у Чернігівській області
Коментарі (0) |