реклама партнерів:
Головна › Новини › КУЛЬТУРА

У Дідівцях відкрили музей Костомарова

У колишній садибі відомого історика Миколи Костомарова в селі Дідівці Прилуцького району Чернігівщини, сьогодні проезентовано першу частину експозиції створюваного там музею Кирило-Мефодіївського товариства.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив автор проекту музейного комплексу чернігівський художник-монументаліст Борис Дєдов.

"Сьогодні ми відкрили частину експозиції музею, яку розмістили у п’яти кімнатах меморіального будинку вченого, і презентували її громадськості", - сказав він.

За словами Дєдова, кожна з кімнат присвячена окремій темі. В одній - історія села Дідівці, в інших - розповіді про життя і діяльність Костомарова, його почуття до Аліни Крагельської, тогочасну соціально-політичну ситуацію і Кирило-Мефодіївське товариство.

Участь у відкритті першої черги музею взяли політик Микола Томенко, народний депутат Валерій Дубіль, міський голова Прилук Ольга Попенко, представники місцевої влади та громади, інші гості.

Як повідомив журналістам Томенко, завершити створення музею-садиби в Дідівцях планується до 200-річчя Костомарова в травні наступного року. Окрім меморіального будинку вченого, до складу комплексу увійдуть дерев’яна церква, криниця, флігель, пам'ятник Костомарову та його дружині, інші споруди, довкола яких розкинеться парк. Фінансують роботи бізнесмени-меценати, доля яких пов'язана з Чернігівщиною. На сьогодні в садибу у Дідівцях вони вклали вже кілька мільйонів гривень. Бюджетні кошти сюди не залучаються.

Процес відродження садиби Костомарова був започаткований у 2008 році. Тривалий час роботи там були "заморожені" і лише нещодавно відновлені.

Музей Кирило-Мефодіївського товариства такого масштабу в Дідівцях буде першим в Україні. На сьогодні музей-кімната, присвячена цьому братству, є лише в Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка.

Видатний історик, письменник, етнограф, громадський діяч Микола Костомаров народився у сім’ї дворянина та колишньої кріпачки 4(16) травня 1817 року. Він першим з науковців ввів елемент народу в історію, був одним із засновників Кирило-Мефодіївського товариства, до якого належали також Т. Шевченко і П. Куліш. Разом із ними його й заарештували. Після відбуття покарання Костомаров викладав у Петербурзькому університеті і писав твори, які не вписувалися в російську імперську історичну науку. Ім’я Костомарова на тривалий час було забуте.

У Дідівцях на Чернігівщині історик вінчався зі своєю обраницею Аліною Крагельською, весілля з якою через арешт і подальше заслання вченого відклалося на довгі 28 років. Там же він прожив і останні 10 років свого життя. Помер 19 квітня 1885 року в Петербурзі.Теги:Дідівці, Микола Томенко, Валерій Дубіль, Костомаров, Кирило- Мефодіївське бартство


Читайте такожКоментарі (0)
avatar