Головна › Новини › Споживач
Нас чекає дорога осінь
21-Сер-16 1128 0.0 0
Експерти обіцяють подорожчання майже всіх продуктів і житла, а курс долара – до 27,5 грн.

З настанням осені на українців чекає зростання цін майже на все: подорожчають продукти, пальне, житло та його оренда, зате може трохи подешевшати бензин та скраплений газ, – пише Сегодня.

ВАЛЮТА. Долар почав зростати вже з 15 серпня, хоча фінаналітики обіцяли стабільність курсу до початку вересня. У вівторок на міжбанку ВКВ продавали по 25-25,05 грн/$ (плюс 5 коп. за день), а середній курс продажу готівкового долара зріс до 25,4 грн/$ (+11 копійок) в порівнянні з понеділком. Такий курс був у травні, а найвищий у цьому році – 27,4 грн/$ – зафіксований півроку тому, 15 лютого.

Нагадаємо, історичний максимум офіційного курсу – 30,01 грн/$. В НБУ кажуть, що зростання курсу є ситуативним – на тлі загострення зовнішньополітичної ситуації. Водночас у Кабміні підрахували, що курс за підсумками 2016 р. складе 26,7–28 грн/$.

Експерти кажуть, що зростання до 27-30 грн/$ очікується протягом осені, і однією з причин називають брак готівкової валюти в банках. На думку президента Украналітцентру Олександра Охріменка, Нацбанк сам дестабілізував валютний ринок, викупивши 9 серпня надлишок ВКВ: «На міжбанку курс стабілізується, а на чорному ринку зростає. В банках критично мало готівкової валюти, всього $473 млн, а треба близько $2 млрд, виходячи з обсягу валютних депозитів в $8,7 млрд. Тільки з ринку йде трохи більше доларів, відразу виникає валютний голод. Коли НБУ 9 серпня купив валюту, він порушив баланс. Звідси і подорожчання долара. Зараз НБУ повинен продати валюту, щоб закрити заявки імпортерів».

За прогнозами Охріменка, до кінця року долар зросте до 27 грн. З ним згоден і провідний експерт ІАЦ Forex Club в Україні Андрій Шевчишин: «Приплив долара на ринок почне вичерпуватися. Пропозиція падатиме як з боку експортерів, так і населення. Тому прогнозуємо 26,5–27,5 грн/$».

ЦІНИ. За прогнозом Охріменка, інфляція з вересня серйозно прискориться і складе за 3 місяці 5-7%, притому що за 7 місяців року було 4,8%. Аналітик МЦПД Олександр Жолудь обіцяє зростання інфляції на 4,6% за 3 місяці.

«Подорожчає електроенергія (з 57 до 71,4 коп/кВт-год. – Авт.), м’ясо і м’ясопродукти, молоко, хліб несоціальних сортів, традиційно зросте вартість борщового набору», – говорить Охріменко. Експерти дослідницької компанії «Інфагро» відзначають, що з жовтня зросте вартість молока, м’яса (в середньому на 30% або на 4-4,5 грн/л молока і 20-22 грн/кг м’яса) через традиційне літнє скорочення поголів’я великої рогатої худоби.

Також, за їхніми підрахунками, частка товарів повсякденного вжитку у торгмережах зараз в грошах становить 60% обороту (зростання за 2 роки в 4 рази), і ця тенденція збережеться. Тобто стане більше недорогої ковбаси, сирів і т. д., а імпортна та вітчизняна продукція вищого ґатунку подорожчає на 35-40%. Великі виробники соняшнику вже заявили про підвищення ціни на олію приблизно на 10% (до 38-40 грн/л), а гендиректор «Укрхлібпрому» Олександр Васильченко повідомив, що через дефіцит житнього борошна подорожчає хліб грубого помелу (наскільки – поки невідомо).

Не подешевшає з надходженням нового врожаю і гречка: її через посуху зібрано вдвічі менше, ніж очікували, тож до зими може бути і 55 грн/кг (зараз 48-50). Зате завдяки гарному врожаю яблук ціна на них восени може бути до 20% нижчою, ніж рік тому, або в межах 10 грн/кг.

БЕНЗИН. Пальне може і впасти в ціні, вважають експерти нафторинку. «На даний момент є два несприятливі чинники, що впливають на зростання закупівельної вартості нафтопродуктів в Україні, – сказав нам директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. – Це зростання нафтових котирувань і ослаблення курсу гривні. Ці два чинники вже визначили підвищення собівартості пального на 50-60 коп./л. Безумовно, це коригує розмір можливого зниження. Проте вважаю, що є передумови для зниження цін, тому що торгова націнка в роздробі залишається вище середньої за останні роки, потенціал як мінімум 1 грн на літрі зберігається. Також чекаємо здешевлення зрідженого газу (LPG) газу для автомобілів у зв’язку з насиченням ринку після липневого дефіциту через перебої з поставками, які призвели до зростання ціни (більше ніж на 2 грн, або з 8 до 10,3–10,5 грн/л. – Авт.)».

На думку заступника директора НТЦ »Психея» Геннадія Рябцева, восени бензин навряд чи подешевшає, а ось ціна LPG-газу з жовтня знизиться, але не більше ніж на гривню на літрі (до 9,5 грн/л).

НЕРУХОМІСТЬ. Покупцям і орендарям житла варто обзавестися «квадратними метрами» зараз, бо ціни на них вже поступово зростають у більшості регіонів, кажуть ріелтори.

«Собівартість будівництва зростає, рентабельність знижується, а при підвищенні цін забудовники втрачають покупців. Сезонне підвищення відбудеться, але не більше ніж на 10% (на 800-1200 грн/кв. м)», – сказав аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

А за словами ріелтора Олексія Холмецького, до вересня на ринку оренди залишиться або дороге, або не зовсім якісне (без ремонту і зі старими меблями) житло.

РОБОТИ БІЛЬШЕ, ЗАРПЛАТИ ВИЩІ

Фахівці з підбору кадрів обіцяють з осені не тільки традиційне пожвавлення «бізнес-сезону», а навіть збільшення зарплат, але вибірково. За словами HR-експерта порталу rabota.ua Тетяни Пашкіної, помітна зміна на ринку праці почнеться з середини вересня.

«Перш за все вона торкнеться некваліфікованої праці: не буде роботи для збирачів овочів-фруктів та аніматорів на пляжах, зате зросте кількість пропозицій для продавців, різноробочих, нижчого адмінперсоналу, – каже Пашкіна. – Серйозний дефіцит різноробочих на будівництві призвів до того, що їхні зарплати зросли за рік на 42%, або до 4949 грн. У колл-центрах нині платять на 29% більше або 5253 грн. Торговий представник може заробити (оклад плюс бонуси) на 25% більше, або до 7000 грн. І восени зарплати ще будуть рости».


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:прогноз, подорожчання, гречка, курс валюти, ціни нерухомості


Читайте такожКоментарі (0)
avatar