реклама партнерів:
Головна › Новини › Тут я живу

Чернігівщина: у селі відкрито меморіальну галерею «Славетні земляки»

9 жовтня 2010 р. у селі Іванівка Чернігівського району Чернігівської області біля сільської ради урочисто відкрито меморіальну галерею «Славетні земляки». Вона присвячена десяти найвидатнішим людям сіл Іванівка, Количівка і Ягідне Іванівської сільської ради. [/b]Серед них – видатний лікар, основоположник вітчизняної епідеміології, почесний член 12 європейських академій наук Данило Самойлович (народився в с. Іванівка), видатний педагог Лідія Деполович, яка написала буквар, що під назвою «Нумо, читати» витримав 19 видань, герої-фронтовики, видатні трудівники сільського господарства та інші шановні земляки.

Іванівський сільський голова Світлана Струк під час відкриття наголосила, що реалізація цього задуму шанування відомих земляків об’єднало всю громаду без огляду на політичні погляди під час виборчої компанії. Вчитель історії Тетяна Андрущенко розповіла про представлених в меморіальній галереї славетних земляків.

Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко зачитав вітальний лист голови Українського інституту національної пам’яті, член-кореспондента НАН України Валерія Солдатенка з нагоди цієї важливої події. У ньому, зокрема, вказано: «З історії однієї людини, родини, села починається історія цілої країни, а відтак галерея видатних іванівців безумовно стане стимулом для багатьох людей задуматися над власним минулим і вивчати історію свого роду, села, історію своєї держави». Керівник Інституту національної пам’яті підкреслив у листі: «Меморіальна галерея, яку ми сьогодні з Вами відкриваємо, є своєрідною візитівкою не лише села Іванівка, але й усієї Чернігівської області. Вона свідчить про те, що місцева влада та жителі пам’ятають історію, ставляться з повагою до людей, які своєю працею примножували славу рідної землі».

Автор ідеї та головний координатор створення меморіальної галереї «Славетні земляки», голова Чернігівської районної організації Національної спілки краєзнавців України, начальник управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації Андрій Курданов, зокрема, зауважив, що така галерея не може вмістити інформацію про всіх видатних людей Іванівської сільської ради. Тому також планується створення музею про славетних земляків.
Він разом із С. Бутком вручили для історичного гуртка місцевої школи та для сільради фотоальбоми Миколи Тищенка «Земля Чернігівська» та «Коротку історію Чернігова» Сергія Лепявка.

Директор комунального підприємства «Агентство інвестиційного розвитку Чернігівського району» Володимир Поліщук високо оцінив подію відкриття меморіальної галереї як факт увічнення народної пам’яті. Він оголосив, що не тільки візьме участь у фінансуванні створення музею у Іванівській школі, але й закликає інших підприємців коштами підтримати цю ініціативу.
Племінниця героя-прикордонника Миколи Щербини, який загинув у боях проти гітлерівців у червні 1941 р., Ніна Щербина та син славетного керівника радгоспу «Чернігівський» (с. Ягідне) Василя Климчука Микола Климчук подякували А. Курданову, сільському голові С. Струк та всій громаді за таке почесне вшанування, поділилися спогадами про життя та діяльність їх славетних рідних.
Перед початком заходу учасники поклали квіти до обеліску загиблим у роки війни односельцям. Всі бажаючі познайомилися з матеріалами про видатних земляків у книжковій виставці місцевих краєзнавців «Знаймо! Шануймо! Пам’ятаємо!»

Український інститут національної пам’ятіДОВІДКА
ПРО ОСІБ З МЕМОРІАЛЬНОЇ ГАЛЕРЕЇ «СЛАВЕТНІ ЗЕМЛЯКИ»
У СЕЛІ ІВАНІВКА ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

1. Самойлович Данило Самійлович (Сушковський) (1742 – 1804) – народився в с. Іванівка, український лікар, основоположник вітчизняної епідеміології, був обраний почесним членом 12 європейських академій наук. Був активним учасником боротьби з епідеміями чуми у Москві.

2. Деполович Лідія Платонівна (1869-1943). Народилася у селі Ковчин Куликівського району на Чернігівщині, видатний педагог, просвітителька, з 1893 по 1901 рік вчителювала в с. Количівка. Написала буквар, який під назвою «Нумо, читати» витримала 19 видань.

3. Щербина Микола Павлович (1922 – 1941) – народився в с. Іванівка, проходив службу у прикордонних військах. У червні 1941 року захищаючі кордон від нападу німецьких військ, проявив героїзм, кинувся з гранатою під ворожий танк і знищив його. Його ім’я носить застава в с. Задубрівці Чернівецькій області, де він і похований.

4. Повод Борис Каленикович (1922 р.н.) – народився в с. Іванівка, учасник Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., нагороджений орденами Слави ІІ та ІІІ ст., медаллю “За відвагу”, учасник Параду Перемоги в Москві 24 червня 1945 року.

5. Дьошин Андрій Іванович (26.04.1924 – 1943) – Герой Радянського Союзу, єфрейтор, телефоніст, загинув при форсуванні р. Десна, похований в с. Количівка

6. Скачок Іван Іванович (29.03.1912 – 17.07.1988) – голова колгоспу “Авангард” (1959 – 1988), нагороджений трьома орденами Леніна, Заслужений працівник сільського господарства УРСР (1970), делегат ХХІV з’їзду КПУ (1971 р.).

7. Ребенок Микола Михайлович (5.06.1941 – 2.04.1999) – народився в с. Іванівка, Герой Соціалістичної праці (1972), очолював республіканську школу по вирощуванню врожаїв картоплі, депутат обласної ради (1985 – 1989), за трудові успіхи нагороджений орденами “Знак Пошани” (1975) та Жовтневої революції (1976), золотою медаллю ВДНГ СРСР (1971), делегат ХХV з’зду КПРС (1976), у 1970 р. на ХХІ з’їзді ЛКСМУ обраний членом ЦК ЛКСМУ.

8. Шох Іван Дмитрович (1920 – 2003) – народився в с. Іванівка, працював машиністом залізничної станції “Чернігів”, обирався депутатом Верховної Ради УРСР 3-х скликань (1966 – 1978).

9. Красюк Микола Михайлович (4.11.1930 – 20.12.2000) – народився в с. Іванівка, бригадир тракторної бригади, нагороджений орденом Леніна (1973), орденом Жовтневої революції (1971), Золотою медаллю ВДНГ СРСР (1968), Заслужений раціоналізатор УРСР (1978), автор широкозахватного агрегата для сівби та культивації ґрунтів, який створено разом з механізатором І.С. Дмитренком, делегат VІ з’їзду Всесоюзного общества винахідців та раціоналізаторів (1982 р., 25 травня).

10 Климчук Василь Іванович (29.04.1929 – 2006) – трудова діяльність пройшла в плодоягідному радгоспі с. Ягідного головним агрономом і директором радгоспу “Чернігівський”, нагороджений орденами Леніна і “Знак Пошани”, двома орденами Трудового Червоного прапора (1976).
Теги:видатні земляки, Іванівка, УІНП, Чернігівський район


Читайте такожКоментарі (0)
avatar