Головна › Новини › Невідома Україна
20 років тому вперше сформовано демократичну владу на Чернігівщині
23-Бер-12 2283 5.0 3
23 березня 1992 року з призначення Валентина Мельничука представником Президента в Чернігівській області розпочалося після здобуття незалежності Україною формування нової демократичної влади на Чернігівщини.
Варто відзначити, що призначення на цю посаду голови Чернігівської міської ради і виконкому В. Мельничука було не випадковим. Це – закономірний наслідок дворічного протистояння демократичної депутатської групи «Чернігів» в міській раді, яка складала біля 50 депутатів з 150, і компартійної влади як на міському, так і обласному рівні.
Не дивно, що представники демократичної депутатської групи «Чернігів» взяли участь у формуванні першої некомуністичної облдержадміністрації на чолі з В. Мельничуком (1992 – 1994 рр.), а саме: В. Бабич – голова регіонального відділення Фонду державного майна України, К. Титаренко – заступник голови регіонального відділення Фонду державного майна України, С. Касперович – представник комітету захисту прав військовослужбовців, С. Соломаха – начальник облуправління у справах сім’ї та молоді, І. Чех – начальник облуправління у справах захисту прав споживачів, М. Зінченко – начальник відділу облуправління у справах захисту прав споживачів, Ю. Філіппов – начальник регіонального відділення інноваційного фонду України.
Після здобуття Україною незалежності та визнання РУХу її головною рушійною силою деякі представники національно-визвольного руху української інтелігенції на Чернігівщині також були запрошені на керівні посади до облдержадміністрації В. Мельничука. Серед них Валерій Сарана – заступник голови облдержадміністрації з гуманітарних питань, Василь Чепурний – керівник прес-служби, Лариса Куровська – заступник начальника облуправління культури, Володимир Єрмак – заступник начальника в справах молоді та спорту облуправління, Юрій Соболь – начальник відділу по зв’язках з громадськістю, політичними організаціями та рухами облдержадміністрації.
І якщо «Націоналізм – це фашизм» і «Рухівці рвуться до влади» – були головними звинуваченнями рухівців з боку опонентів до здобуття Україною незалежності, то пізніше у 1993-1994 рр. ці гасла були замінені на: «Спасибо руху – за разруху!», «Рухівці та демократи при владі».
Як у будь-якій справжній революції, перший етап української національно-демократичної революції на Чернігівщині завершився реставрацією, тобто поверненням до влади компартійної номенклатури на чолі з останнім 1-м секретарем обкому КПУ Петром Шаповалом – головою обласної ради і облвиконкому.
Відбулося це, звісно, демократичним шляхом завдяки його перемозі над В. Мельничуком на дочасних виборах у липні 1994 року. Внаслідок цього вже у липні – вересні 1994 року практично усі рухівці і переважна більшість членів демократичної групи «Чернігів» були звільнені зі своїх посад в органах державної влади.
Зауважу, що влада не тільки «забула» відзначити підчас святкування 20-ї річниці незалежності України, але навіть не згадала про тих хто розпочинав в умовах важкої економічної кризи і розвалу СРСР, розбудову української державності на теренах Чернігівщини.

Сергій Соломаха


Довідкова інформація.

Керівництво Чернігівської обласної державної адміністрації станом на 1992 рік:


Мельничук Валентин Васильович – представник Президента України у Чернігівській області –глава обласної державної адміністрації, голова міської ради.

Суховірський Борис Іванович – перший заступник глави обласної адміністрації, депутат міської ради.

Авраменко Геннадій Миколайович – заступник глави адміністрації - голова комітету комунального майна, роздержавлення і приватизації (працював до 1993 року).

Донець Микола Петрович – заступник глави адміністрації з питань захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, охорони здоров’я, навколишнього природного середовища.

Рибальченко Віктор Іванович – заступник глави адміністрації з питань будівництва і житлово-комунального господарства.

Савченко Володимир Федорович – заступник глави адміністрації - голова комітету економіку та ринку, депутат міської ради.

Сарана Валерій Юрійович – заступник глави адміністрації з питань соціально-культурної сфери.

Чайка Анатолій Кирилович – заступник глави адміністрації - начальник управління сільського господарства та продовольства.

Кухар Валерій Федорович – секретар державної адміністрації.

Звернення депутатів Чернігівської міської ради про недовіру до обласної ради і вимогою проведення позачергових виборів (вереснь 1991 року)
Телеграма до Президента України Л.Кравчука про рішення Чернігівської міської ради щодо підтримки В.Мельничука на посаду Представника Президента України у Чернігівській області від 12 березня 1992 року
P.S. Більше про ці події у збірнику документів і матеріалів «БОРОТЬБА ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ у 1989–1992 рр.: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову» ДО 20-РІЧЧЯ СТВОРЕННЯ НАРОДНОГО РУХУ УКРАЇНИ ЗА ПЕРЕБУДОВУ (стр. 357-372).

Коментарі (3)
avatar
1
Пане Сергію!
Покажіть, будь ласка, у вигляді порівняльної таблиці соціально-економічні показники Чернігівщини за 1991 і 2011 роки. Що і як змінилося на Чернігівщині з приходом 1992 року нової влади?
avatar
3
Пане Горяєв, в довіднику "Чернігівщина: 20 років незалежності України" зроблено спроба такого аналізу за період 1991-2011 рр.
Тим що і як змінилося в різних сферах країни і причини цього повинні займатися науковці, а не аматори.
Однак, це питання мабуть, не цікаве для їх хазяїв.
З 1991-1994 рр. соціально-економічні показники впали
на Чернігівщині до 71,6%(Україна - 73,6%), індексу виробництва сільгоспродукції - 74,5% (Україна - 67,4%).
avatar
2
Вперше, і мабуть востаннє.
avatar