реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна

У Чернігові презентовано книгу про листи Михайла та Марії Могилянських до Іллі Шрага (1907 – 1917 рр.)

У квітні цього року в чернігівському видавництві «Просвіта» вперше для вітчизняної та світової наукової спільноти видано листи Михайла Михайловича Могилянського та його матері Марії Миколаївни до відомого українського політичного та громадського діяча, адвоката, члена чернігівської «Громади» та «Просвіти» Іллі Людвиговича Шрага.
Упорядники цього наукового видання під назвою «Листи Михайла та Марії Могилянських до Іллі Шрага (1907–1917 рр.)» – відома чернігівська дослідниця Тамара ДЕМЧЕНКО та запорізький історик Світлана ІВАНИЦЬКА. Збірка листів із ґрунтовною науковою статтею, коментарями до кожного листа, алфавітним і географічним покажчиками репрезентує епістолярну спадщину діячів українського руху, розкриваючи нюанси взаємовідносин представників різних поколінь національного відродження та дозволяє зрозуміти ставлення сучасників до подій тогочасного політичного життя.

28 травня 2014 р. у Чернігові в Інституті історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка проведено презентацію цієї книги, яка стала продовженням низки заходів, присвячених 140-річчю від дня народження М.М. Могилянського. До обговорення долучилися дослідники з наукових установ, музеїв, бібліотек Чернігова і Києва, Українського інституту національної пам’яті.

З вітальним словом до учасників презентації звернувся Олександр КОВАЛЕНКО, директор Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук, професор. Він відзначив важливість створення на сучасному етапі розвитку історичної науки праць, які присвячені епістолярній спадщині нашого земляка. Визнав, що хоч і наклад книги невеликий (бо надрукований, як водиться, без жодної державної підтримки), але значення цієї 144-сторінкової збірки для української науки й культури важко переоцінити.

Тамара ДЕМЧЕНКО, доцент кафедри історії та археології Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук, розповіла про постать українського патріота М. Могилянського, його ставлення до матері та друзів-однодумців.
Учасники за допомогою мультимедійної презентації заочно познайомилися із співупорядником видання Світланою ІВАНИЦЬКОЮ, доцентом кафедри українознавства Запорізького інституту економіки та інформаційних технологій, кандидатом історичних наук.

Ольга ГЕЙДА, доцент кафедри історії та археології Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук, високо оцінила довідковий апарат видання та ґрунтовні наукові коментарі упорядників, що супроводжують тексти листів. Звернула увагу присутніх на те, що крім традиційних покажчиків імен та географічних назв, вміщено цікаві публікації М. Могилянського з приводу хибних оцінок українського руху в Російській імперії на шпальтах петроградської та чернігівської періодики.

Олена ІСАЄНКО та Світлана ПОЛОВНИКОВА, наукові співробітники Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, щиро подякували упорядникам за титанічну працю з висвітлення у новому виданні діяльності наших земляків – представників українського руху кінця ХІХ – початку ХХ ст. Вони заявили, що віднайдені дані обов’язково поповнять експозиції музею, що дозволить знайомити чернігівців з видатними земляками і сподіваються на поновлення контактів з нащадками М. Могилянського.

Ірина КАГАНОВА, завідувач відділу краєзнавства Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка, підкреслила, що нове видання займе гідне місце на книжкових полицях бібліотек і стане довідковим виданням для багатьох чернігівців, небайдужих до минувшини краю.

Від імені керівництва Українського інституту національної пам’яті поздоровив упорядників з виходом нової важливої наукової праці про українських діячів та побажав подальших творчих успіхів представник Інституту в області, науковий співробітник Сергій БУТКО. Він наголосив, що видання листів Михайла та Марії Могилянських до лідера української громади Чернігова Іллі Шрага є вагомим джерелом не лише для дослідження регіональної історії, а й для розуміння процесу формування української нації у взаємозв`язках його відомих представників.

Тарас ЄРМАШОВ, пошукач Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України зазначив, що якісні зміни у країні, які зараз швидко відбуваються, дозволять привернути належну увагу держави до здобутків науковців, а широка аудиторія, врешті, ознайомиться з інтелектуальною спадщиною нації і візьме її на озброєння.

Людмила Ясновська
кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та археології України Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка




















Коментарі (0)
avatar