Неділя, 23-Квіт-17, 19:43

НовиниРеєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Мова

Меню сайту
Категорії розділу
Невідома Україна
Суспільство
Культурний простір
Політикум
Хмарка теґів
Наше опитування
Як ви ставитесь до енергетичної блокади Криму?
Всього відповіло: 493
Друзі сайту

Статистика

Присутніх всього: 5
Гостей: 5
Читачів: 0
 СтаттіГоловна » Статті » Невідома Україна

Попередник Сікорського
Сім’я, що відкрила перший у місті сінематограф і перше таксі

Навесні 2007 р. випускник Київського політехнічного інституту Валерій Дзюбак подарував авторові родинний фотоальбом початку ХХ ст., що належав покійній Наталії Іванівні Сорокіній. Багато років тому родина Дзюбаків мешкала в одному будинку на Печерську, в Києві, з Наталією Іванівною. Це була самотня жінка, яка ще дівчиною, після революції 1917 р., приїхала з Новгород-Сіверського та влаштувалася на роботу до Київського карного розшуку на посаду діловода. Після смерті Н.І.Сорокіної залишились її особисті речі, серед яких увагу Валерія Дзюбака, тоді студента КПІ, привернув старий фотоальбом: юнак зацікавився дивним літальним апаратом, що був зображений на одній з фотографій. Після закінчення КПІ В.І.Дзюбак працював у ЦКБ Київського заводу "Арсенал": займався монтажем і випробуванням космічних тренажерів. Його робота була пов’язана з постійними відрядженнями, під час яких В.І.Дзюбак відвідав багато музеїв авіації, але ніде він не знайшов навіть згадки про літальний апарат подібної конструкції.

Але повернемося до старого фотоальбому родини Сорокіних. Його фотографії – це німа сповідь про активне життя родини в Новгород-Сіверському до революції 1917 р. і про мальовничі краєвиди міста на Десні того часу. Аналіз сімейних фотографій Сорокіних, з урахуванням архівної інформації2), дозволяє стверджувати, що у подружжя Сорокіних було четверо дітей: двоє синів (Іван, Микола, приблизно 1889 р. н., з невеликою різницею у віці) та дві доньки (Наталія була самою молодшою з дітей, друга донька була найстаршою).

Засновник радянської школи гвинтокрилобудування Б.М.Юр'єв та історики авіації В.Б.Шавров і О.М.Ізаксон, які самі будували літальні апарати на початку ХХ ст., називають Миколу Івановича Сорокіна російським винахідником гвинтокрила подовжньої схеми, що, як доведено, не відповідає дійсності. Зображення літального апарата Миколи Івановича є на одній з фотографій родинного альбому, а ще на п’яти – зображені окремі вузли гвинтокрила

Військовий інженер М.І.Сорокін дослідні роботи по створенню свого літального апарата почав проводити у 1909 р. в авіаційному відділенні Російсько-Балтійського вагонобудівного заводу (РБВЗ) (м. Рига), очолити який був запрошений у С.-Петербург, в 1912 р., І.І. Сікорський.

Треба сказати, що в ті часи будував свої перші гвинтокрили й І.І.Сікорський. Підйомна сила його першого гвинтокрила, який був зібраний за співвісною схемою у 1909 р., була недостатньою для польоту. У 1910 р. І.І.Сікорський будує другий гвинтокрил за тією ж співвісною схемою, що вже зміг відірватися від землі, але без пілота на борту. Такі факти, як знаходження побудови гвинтокрилів на початковому етапі й безліч невирішених проблем у цій справі та бажання скоріше піднятися у повітря на власноруч побудованому апараті, переключають думки І.І.Сікорського на розробку літаків, де на той час вже були одержані суттєві досягнення іншими конструкторами. Важливо, що на відміну від нього, М.І.Сорокін продовжував роботи по будівництву свого гвинтокрила, який, до того ж, мав більш складну схему.

Як вдалося встановити, окрема сукупність фотографій родинного альбому відтворює дослідні роботи М.І.Сорокіна по створенню свого гвинтокрила у Новгород-Сіверському, з 1911 по 1914 рр. Частина деталей літального апарата була вивезена ним з С.-Петербурга, де наприкінці 1910 р. на РБВЗ були припинені роботи по будуванню гвинтокрилів, що фінансувалися Військовим відомством. Роботи над удосконаленням конструкції гвинтокрила Микола Іванович проводить у нещодавно побудованій літній садибі на крутому березі Десни, з залученням як фахівців, так і різноробочих. Відображення цих фактів також можна знайти на фотографіях з альбому.
Гвинтокрил М.І.Сорокіна викликав неабияку зацікавленість його багатьох, згодом відомих, сучасників. Приїжджали до Новгород-Сіверського І.І.Сікорський і Б.М.Юр'єв. Зображення І.І.Сікорського разом з М.І.Сорокіним можна знайти на одній з фотографій родинного альбому. Б.М.Юр'єв робив розрахунки схеми гвинтокрила М.І.Сорокіна. Взявши за основу діаметр тримаючих гвинтів і потужність двигуна, він розрахував підйомну силу гвинтів. Потім, виходячи з уявлень того часу, Б.М.Юр'єв розрахував на міцність частини конструкції гвинтокрила: лопаті, ферму, трансмісію, елементи кріплення гвинтів до фюзеляжу, – і в результаті визначив масу всього апарата. Одержане значення сумарної маси ферми і трансмісії було таким великим, що Б.М.Юр'єв прийшов до висновку: "... построить геликоптер вида черт. "а" (ред. - креслення гвинтокрила М.І.Сорокіна) теперь невозможно".
Архівні матеріали, що зберігаються в Державному архіві Чернігівської області свідчать, що М.І.Сорокін на початку 1917 р. був ще живий. У цей час він вже відійшов від справи будівництва гвинтокрила й займався комерційною діяльністю: 12 січня він надсилає Міському Голові Новгород-сіверська заяву про одержання дозволу на встановлення нафтового двигуна в будівлі власної трикотажно-панчішної фабрики, що була добудована до його садиби. Фасад будівлі фабрики виходив на Поштовий провулок. Прохання Миколи Івановича було розглянуто Новгород-сіверською Міською Думою, яка постановила: "... на установку двигателя изъявить согласие если труба от него будет выведена не на улицу, а во двор и выше крыши здания"

Наприкінці оповіді про творчу діяльність М.І.Сорокіна треба сказати, що двогвинтова подовжня схема гвинтокрила була реалізована тільки у 1945 р., у США, Френком Пясецьким. Гвинтокрил Пясецького фахівці називають "літаючим бананом". Ще він має назву "літаючий вагон", завдяки тому, що конструкція гвинтокрила є стійкою до переміщення центру маси та дозволяє використовувати для розміщення багажу майже увесь фюзеляж.

Родині Сорокіних, імовірно, належала частина мережі кінного транспорту Новгород-Сіверського: в альбомі є чимало фотографій, де зображено коней з візниками та возики літнього й зимового варіантів.

За даними С.С.Воїнова2), що підтверджуються архівними матеріалами та фотографіями родинного альбому, Іван Іванович Сорокін був власником першого в місті автомобіля. До речі, по фото з альбому можна встановити його марку: цей, дорогий на той час, автомобіль був виготовлений відомою на початку ХХ ст. німецькою фірмою NAG (Neue Automobile Gesellschaft).

В 1914 р. І.І.Сорокін звертається до Повітової Земської Управи з проханням дозволити йому організувати автомобільний рух між містом і залізничною станцією Пирогівкою. У проханні І.І.Сорокін вказує плату проїзду в "самодвижущихся экипажах" в один кінець, у розмірі 1крб. 30 коп. і час відправлення автомобілів з Новгород-Сіверського: зранку – о 5 год. 30 хв. та по обіді – о 4 год. 25 хв. Зі станції Пирогівки "самодвижущиеся экипажи" відправлялися відразу ж по прибутті поїзда.

Прохання І.І.Сорокіна було включено в доповідь № 11 Повітової Земської Управи, що була заслухана Надзвичайними Новгородсіверськими Повітовими Земськими Зборами. По цій доповіді Зборами було прийняте рішення: "... приложенный к докладу проект обязательных постановлений для самодвижущихся экипажей по дороге из г.Новгород-Северска в Пироговку утвердить и поручить Управе представить его г. Губернатору на утверждение. По получению надлежащего утверждения опубликовать эти обязательные постановления во всеобщее сведение1)". Єдине, що було уточнено Зборами, так це наступне: "Число пассажиров должно быть по числу мест в автомобиле". В альбомі є фото, на якому зображено автомобіль NAG з пасажиром і водієм. На підніжці автомобіля, як було встановлено, стоїть І.І.Сорокін. Імовірно, Іван Іванович займався перевозом пасажирів до міста не тільки зі станції Пирогівки, але й від міського причалу. Невипадково, на одному фото з альбому зображений двотрубний пароплав "Чикаго".

...Так була розкрита таємниця старого родинного фотоальбому і відкрита невідома досі сторінка історії України, але залишилося багато ще питань і невирішених завдань стосовно визначення вирішальної ролі родини Сорокіних не тільки в розвитку м. Новгород-Сіверського, але й в становленні техніки України на початку ХХ ст.

Ірина ПЕРЕЛИГІНА
Категорія: Невідома Україна | Додав: Василь (03-Сер-16)
Переглядів: 1345 | Теги: Новгород- Сіверський, Сікорський, Ірина Перелигіна | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Код *:


23-Квіт-17
- Напад на приймальню ФСБ
23-Квіт-17
- 5 міфів "справи Мартиненка"
23-Квіт-17
- Брехлива "Батьківщина": фінансують безробітні і ма...
23-Квіт-17
- Золото партій: “Свободу” фінансує пенсіонер
23-Квіт-17
- Найбільш дорогий політтехнолог партії Президента
23-Квіт-17
- Зроби добро – залиш пташеня у спокої!
22-Квіт-17
- Солдат з Козельця загинув на Донбасі
22-Квіт-17
- Справа Мартиненка: депутати від "Народного фронту"...
22-Квіт-17
- "Чернігівське відлуння - 2" з "Проклятими роками"
22-Квіт-17
- Розрекламовані російські ЗРК провалили іспит
Завантаження ...
сепаратизм приворот гадание магические услуги снятие порчи ДТП Голодомор мвс ДАІ Мазепа Чернігівгаз єпископ Іларіон Рух БЮТ Десна Наша Україна Біла хата Батурин Чернігівщина Корюківка Козелець Олександр Волощук Семенівка Мена митниця Нові Яриловичі Просвіта Одеса Бахмач УНП газета Київ Микола Шкурко Катерининська церква городня аварія хабар Екологія податкова УПЦ КП УПЦ МП Земля анонс Інтермеццо Львів мнс пожежа армія Тимошенко Бобровиця статистика СБУ Росія ФСБ Податки Бюджет євреї Друга світова війна міліція грип Кримінал Сіверщина конкурс Чернігів Ніжин Прилуки Ющенко Яценюк комуністи Чернігівська митниця Чернігівська область Батьківщина Чернігівський район Янукович вибори Севастополь українська мова УНР Чернігівська наливайченко Василь Чепурний Віктор Лазар Сергій Павленко розпад Росії Петро Антоненко Крути Ічня Авдіївка Україна - Росія УІНП Сергій Бутко нові книги перейменування Левко Лук'яненко Новгород- Сіверський чернігівська Просвіта російсько- українська війна російська агресія Сергій Горобець декомунізація

 Блоґи "Сіверщини"

 

 

 

 


Панорами Чернігова


© "Сіверщина" 20072017| Хостинг AdvancedHosters LTD |Використовуються технології uCoz
Пошук
Реклама

АНОНСИ ПОДІЙ


[15-Квіт-17] [Анонси подій]
"Врятована спадщина Чернігова"
[12-Квіт-17] [Анонси подій]
«Чудотворні ікони Чернігівщини»
[05-Квіт-17] [Анонси подій]
«Чернігівська княжа династія: тріумфи і поразки»
[31-Бер-17] [Анонси подій]
Публічна лекція Школи журналістики "Вступ до професії"
[29-Бер-17] [Анонси подій]
"Просвіта" запрошує на збори Новозаводського осередку
[29-Бер-17] [Анонси подій]
Спільна молитва за перемогу над російським агресором
[27-Бер-17] [Анонси подій]
"НКРЕП - ворог України!"
Афіша

Погода
Новини
[23-Квіт-17] [Гарячий коментар]
Напад на приймальню ФСБ (0)
[23-Квіт-17] [Гарячий коментар]
5 міфів "справи Мартиненка" (0)
[23-Квіт-17] [Політикум]
Брехлива "Батьківщина": фінансують безробітні і малоімущі? (0)
[23-Квіт-17] [Політикум]
Золото партій: “Свободу” фінансує пенсіонер (0)
[23-Квіт-17] [Політикум]
Найбільш дорогий політтехнолог партії Президента (0)
[23-Квіт-17] [Екологія]
Зроби добро – залиш пташеня у спокої! (0)
[22-Квіт-17] [Україна сьогодні]
Солдат з Козельця загинув на Донбасі (0)
[22-Квіт-17] [Політикум]
Справа Мартиненка: депутати від "Народного фронту" погрожують суду (0)
[22-Квіт-17] [Культура. Мистецтво]
"Чернігівське відлуння - 2" з "Проклятими роками" (0)
[22-Квіт-17] [Гарячий коментар]
Розрекламовані російські ЗРК провалили іспит (0)
Реклама


Останні статті
[17-Бер-17] [Невідома Україна]
Карпатську Україну захищав і чернігівець (0)
[06-Бер-17] [Політикум]
Промова представника України в Міжнародному суді ООН в Гаазі: повний текст (0)
[19-Лют-17] [Невідома Україна]
Перший бій УПА з радянськими партизанами (0)
[31-Січ-17] [Невідома Україна]
Вірш Олександра Олеся «Під Крутами» в експозиції музею Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» (0)
[22-Лис-16] [Невідома Україна]
Голодомор: кого на Чернігівщині занесли на «чорну дошку» (0)
[24-Вер-16] [Невідома Україна]
Хто, коли і як загинув у Бабиному Яру. (0)
[12-Вер-16] [Невідома Україна]
Створення загороджувальних загонів у стрілецьких дивізіях у 1941-му (0)
Пошук YouTube
Вітаємо!
Сьогодні: День Народження:
ВиталикМ(34), VOSM(39)
Вітаємо!


Пошта
Логін:
Пароль:
(що це)
реєстрація скриньки
Інтернет-портал "Сіверщина" не є копією друкованого видання
При використанні матеріалів гіперпосилання на siver.com.ua є обов'язковим.