Четвер, 23-Бер-17, 12:14

НовиниРеєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Мова

Меню сайту
Категорії розділу
Анонси подій
Україна сьогодні
Церква
Суспільство
Політикум
Гарячий коментар
Культура. Мистецтво
Погляд
Екологія
Споживач
Медицина
Кримінал
Невідома Україна
Місто
Гаряча точка
Економіка
Село
Тут я живу
Спорт
Подорожі
Проблема
Захоплення
Спецакції
Поради
"Біла Хата"
Від редактора
Хмарка теґів
Наше опитування
Як ви ставитесь до енергетичної блокади Криму?
Всього відповіло: 481
Друзі сайту

Статистика

Присутніх всього: 32
Гостей: 31
Читачів: 1
Василь
 Головна » 2007 » Жовтень » 8 » Мезин проти Греції: загадки меандра

17:20
Мезин проти Греції: загадки меандра
Відоме всьому світові зображення меандра приписують грекам. Але як воно з’явилося на стоянці первісних людей у Мезині за тисячі років до греків? Отже, з України походять і греки, і єгиптяни? І Христос був гуцулом?
У 1912 році на міжнародному з’їзді антропологів та археологів у Женеві український вчений Федір Вовк представив результати дослідження Мезинської стоянки, що належить до епохи пізнього палеоліту. Так світова наука дізналася про існування самобутньої культури, що існувала на території сучасної України в період від 17 до 10 тисячоліть до нашої ери. Про її самобутність свідчать сенсаційні знахідки – браслети з кісток мамонта та різьблені жіночі фігурки, вкриті меандром (декоративна звивиста лінія, що є неперервною і формує мотив, який повторюється). Меандр був особливо популярний у Стародавній Греції, де використовувався для прикрашання архітектурних елементів, для прикрашання посуду. Одне з перших у світі зображень меандра відоме з кістяного браслета, знайденого при дослідженні палеолітичної стоянки поблизу села Мезин Коропського району. Датується 18000 р. до Різдва Христового. Меандр вважається прасвастикою індоєвропейців.
Сьогодні можна відтворити зовнішній вигляд житла давньої людини, яке споруджувалося з кісток мамонта, каменю, дерев’яних жердин та звірячої шкіри – воно дуже схоже на сучасні яранги та чуми народів Півночі. Різниця лише у двох важливих деталях: наші пращури за основні конструкції використовували кістки мамонта і робили це майже 20 тисяч років тому.
Стоянка також відома великою кількістю художніх виробів – фігурками пташок, вкритими орнаментом, браслетами із мамонтового ікла. Вважається, що браслети були виготовлені із прямих пластин ікла мамонта, зігнутих у невідомий спосіб.
Мезинський музей
Вже понад 40 років досліджує Мезинську стоянку Василь КУРИЛЕНКО. Це справжній романтик археології, саме він створив музей Мезинської стоянки, що з часом перетворився на краєзнавчий музей. Василь Куриленко проводить археологічні дослідження прилеглої території, відкрив декілька давньоруських городищ.
Разом зі своєю провідницею Олесею Подде – екологом Мезинського національного парку – перетинаємо крейдяні пагорби і по берегу Десни наближаємось до села. Хочу знайти «чортові пальці» – закам’янілі» залишки молюсків, мешканців моря, хвилі якого плескались на цих землях багато мільйонів років тому, але не знаходжу – все вибрали туристи. Від порому піднімаємось на височенький пагорб, на ньому – давньоруське городище та сучасне кладовище.
Під горою стоять дві головні споруди в селі: храм св. пророка Іллі – переобладнаний колишній магазин та сам музей – найбільший сільський музей в Європі. Поруч у дворі Василь Єлисеєєвич разом зі своєю помічницею робить чергове відкриття – шукає кістки мамонта.
– 1946 року до мене додому, а я жив у селі поруч, зайшов багато одягнений чоловік, – розповідає археолог, – і напророкував мені, що я буду блукати по світах, займусь мистецтвом, а потім повернуся сюди. Усе справдилося.
1963 року я вступив до художнього інституту в Санкт-Петербурзі. Багато в ті часи ходив по музеях, зайшов до Кунсткамери – мене там вразило, що знахідки з Мезина, села поблизу мого рідного, розташовані на чільних місцях.
Потім почав спілкуватися з викладачами, професорами і зрозумів, що про Мезин вони знають краще, ніж я.
— Хто Вам допоміг у розбудові музею?
— Всеволод Левенок – брянський історик-краєзнавець. У 1937 році під час археологічного дослідження його з мішком та лопатою поблизу одного містечка затримало НКВС, кинули до підвалу. Енкаведисти звинуватили його у шпигунстві, під час допиту вибили око.
— Як Вам зараз працюється, які є проблеми?
— Проблем дуже багато, починаючи з того, що не всі розуміють значимість музею. От, наприклад, приходив пожежник, йому не сподобався поріг – погрожував штрафом. Не вистачає місця для експонатів – це скоріше не музей, а музейне зібрання. Тривожна ситуація з охороною: кілька років тому музей пограбували чотири рази за рік – вкрали деякі цінні ікони, мамонтові бивні. Добре, що хоч зараз телефон провели.
Дійсно, приміщення явно не розраховане для такої кількості експонатів: кераміки, крає– знавчих та етнографічних матеріалів, документів і найголовнішого – виробів з кістки, закам’янілих решток тварин.
Пан Василь розповів, що за, висновками істориків, Десна тече по кратерах давно згаслих вулканів:
– Десь на глибині 30 – 40 метрів я познаходив ось такі камінці, – розповідає він, – я їх назвав «вулканічними бомбами». Можливо, вони є залишками вулканічної активності.
— Не жалкуєте, що займаєтеся все життя Мезинською стоянкою?
— Починаю жалкувати: не зміг дописати наукової дисертації; якби я залишився в одному з університетів, де викладав, то зробив би більше корисного.
— У Вас є родина?
— Так, син у Москві, дочка в Молдавському державному університеті ім. Алеко Руссо працює старшим викладачем у відділі україністики. Живу в сусідній Свердловці.
Можливо, й завдяки тому, що пан Куриленко добре знає життя неандертальців, він залишається віруючою людиною.
Найстародавніший календар
У музеї, серед іншого, експонується малюнок, що був нанесений на витончений браслет із кістки мамонта. Цей малюнок можна розшифрувати як найдавніший календар і з яким споріднений трипільський орнамент та українські вишиванки й писанки. Мезинський, трипільський та український орнаменти є надзвичайно схожими. Отже, культурно-історична пам’ять українського народу сягає глибини двадцяти тисячоліть.
Радянський учений, кандидат історичних наук Б.Фролов звернув увагу на чудові витвори мистецтва кам’яного віку — два браслети з мамонтової кістки, знайдені ще 1908 року на верхньопалеолітичній Мезинській стоянці. Поверхні браслетів давній майстер оздобив складним орнаментом, що нагадує давньогрецький меандровий візерунок. Вивчення їх наштовхнуло на думку: це не що інше, як календарі двадцятитисячолітньої давності! Має п’ять зон, три з яких виконано меандром, а дві — зигзагами. Усього в зонах 30 меандрів, кожен з них складається з 12 ліній. Загалом таких ліній 360. Фролов пригадав, що жерці-астрономи Стародавнього Єгипту тривалість року розподіляли саме на 12 місяців, а кожен місяць — на 30 днів. До них додавали 5 «зайвих» днів, які не входили до жодного місяця і присвячувались пам’яті померлих. Виходить, єгипетська традиція започаткована ще у кам’яному віці?
Згодом дослідник зайнявся тими двома зонами, які складаються із зигзагоподібних ліній. У першій зоні орнамент такий: 6 зигзагів по 7 ліній у кожному – отже, 42 лінії. У другій зоні – 8 зигзагів, або 56 ліній. А загалом – 14 зигзагів, 98 ліній. Фролов знав про архаїчний місячний календар, описаний етнографом Є.Орловою, яким ще донедавна користувались чукчі. Він налічував 14 тижнів по 7 днів, усього – 98 днів. Етнографами описано також місячний календар з 10 синодичних місяців, що ним користувались індіанці Північної Америки. Індіанці пояснювали вченим, що такий календар найбільше відповідає суті людини (бо у неї, мовляв, по 10 пальців на руках і ногах, вагітність триває 10 синодичних місяців тощо). Можливо, з цим прадавнім місячним календарем наших предків пов’язано походження нашої десяткової системи числення. Але ж на мезинському браслеті нанесено 564 лінії, тобто 20 синодичних місяців! Як це пояснити? Виходячи з гіпотези, що наші давні предки рахували день і ніч окремо, Фролов вважає, що тут не 20, а лише 10 синодичних місяців, як і в календарі індіанців. Далі: якщо два «зайвих» зигзаги однієї зони приєднати до іншої зони, то в ній буде 282 лінії, тобто саме 10 синодичних місяців. А в трьох зонах загалом міститься 366 ліній – кількість днів сонячного року. Таким чином, на мезинському браслеті бачимо досить вдалу спробу поєднання сонячного й місячного календарів.
Олександр ЯСЕНЧУК.

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Категорія: Тут я живу | Переглядів: 7069 | Додав: Andrey | Рейтинг: 5.0/1

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Код *:


23-Бер-17
- Села запрошують переселенців
23-Бер-17
- Чернігівську ОДА вранці заблокували
23-Бер-17
- Вибори в Козельці: радикали- ляшківці уже порушуют...
23-Бер-17
- Говорили- балакали і головою обрали ...регіонала
22-Бер-17
- Озеро почервоніло від сорому?
22-Бер-17
- Спаський собор став приватною власністю?
22-Бер-17
- "Лексус" начальника водоканалу
22-Бер-17
- Чи був похований у Чернігові Ілля Муромець?
21-Бер-17
- Чернігівські рухівці привітали свого голову у його...
21-Бер-17
- Конфлікт управління майна з "Просвітою": прес-конф...
Завантаження ...
сепаратизм гадание приворот магические услуги снятие порчи ДТП Голодомор мвс ДАІ Мазепа Чернігівгаз єпископ Іларіон Рух БЮТ Десна Наша Україна Біла хата Батурин Чернігівщина Корюківка Козелець Олександр Волощук Семенівка Мена митниця Нові Яриловичі Просвіта Одеса Бахмач УНП газета Київ Микола Шкурко Катерининська церква городня аварія хабар Екологія податкова УПЦ КП УПЦ МП Земля анонс Інтермеццо Львів мнс пожежа армія Тимошенко Бобровиця статистика СБУ Росія ФСБ Податки Бюджет євреї Друга світова війна міліція грип Кримінал Сіверщина конкурс Чернігів Ніжин Прилуки Ющенко Яценюк комуністи Чернігівська митниця Чернігівська область Батьківщина Чернігівський район Янукович вибори Севастополь українська мова УНР Чернігівська наливайченко Василь Чепурний Віктор Лазар Сергій Павленко розпад Росії Петро Антоненко Крути Ічня Авдіївка Україна - Росія УІНП Сергій Бутко нові книги перейменування Левко Лук'яненко Новгород- Сіверський чернігівська Просвіта російсько- українська війна російська агресія Сергій Горобець декомунізація

 Блоґи "Сіверщини"

 

 

 

 


Панорами Чернігова


© "Сіверщина" 20072017| Хостинг AdvancedHosters LTD |Використовуються технології uCoz
Пошук
Реклама

Календар
«  Жовтень 2007  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
АНОНСИ ПОДІЙ


[22-Бер-17] [Анонси подій]
Чи був похований у Чернігові Ілля Муромець?
[20-Бер-17] [Анонси подій]
Василь Нечепа пропонує вшанувати отамана Галаку
[19-Бер-17] [Анонси подій]
«Чому від громадських організацій хочуть комерційну ціну за оренду приміщень?»
[18-Бер-17] [Анонси подій]
Міжнародний театральний фестиваль моновистав "Чернігівське відлуння-2"
[16-Бер-17] [Анонси подій]
Заходи до 100-річчя початку Української революції та створення Української Центральної Ради
[16-Бер-17] [Анонси подій]
Відзначення 378-ї річниці з дня народження Івана Мазепи
[15-Бер-17] [Анонси подій]
Театр реабілітації «Дивосад» запрошує на прем’єру!
Афіша

Погода
Новини
[23-Бер-17] [Село]
Села запрошують переселенців (0)
[23-Бер-17] [Гарячий коментар]
Чернігівську ОДА вранці заблокували (0)
[23-Бер-17] [Політикум]
Вибори в Козельці: радикали- ляшківці уже порушують закон (0)
[23-Бер-17] [Суспільство]
Говорили- балакали і головою обрали ...регіонала (0)
[22-Бер-17] [Екологія]
Озеро почервоніло від сорому? (0)
[22-Бер-17] [Гарячий коментар]
Спаський собор став приватною власністю? (0)
[22-Бер-17] [Суспільство]
"Лексус" начальника водоканалу (0)
[22-Бер-17] [Анонси подій]
Чи був похований у Чернігові Ілля Муромець? (0)
[21-Бер-17] [Політикум]
Чернігівські рухівці привітали свого голову у його "Соколиному хуторі" (0)
[21-Бер-17] [Суспільство]
Конфлікт управління майна з "Просвітою": прес-конференція (0)
Реклама


Останні статті
[17-Бер-17] [Невідома Україна]
Карпатську Україну захищав і чернігівець (0)
[06-Бер-17] [Політикум]
Промова представника України в Міжнародному суді ООН в Гаазі: повний текст (0)
[19-Лют-17] [Невідома Україна]
Перший бій УПА з радянськими партизанами (0)
[31-Січ-17] [Невідома Україна]
Вірш Олександра Олеся «Під Крутами» в експозиції музею Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» (0)
[22-Лис-16] [Невідома Україна]
Голодомор: кого на Чернігівщині занесли на «чорну дошку» (0)
[24-Вер-16] [Невідома Україна]
Хто, коли і як загинув у Бабиному Яру. (0)
[12-Вер-16] [Невідома Україна]
Створення загороджувальних загонів у стрілецьких дивізіях у 1941-му (0)
Пошук YouTube
Вітаємо!
Сьогодні: День Народження:
dimonych1992(31), renault(45)
Вітаємо!


Пошта
Логін:
Пароль:
(що це)
реєстрація скриньки
Інтернет-портал "Сіверщина" не є копією друкованого видання
При використанні матеріалів гіперпосилання на siver.com.ua є обов'язковим.